Potraviny, kterým je dobré se vyhnout, pokud trpíte zažívacími problémy

Fotografie: Freepik

Zažívací potíže jsou z velké části způsobeny hlavně nevhodným stravováním. Některé potraviny jsou horší v porovnání s jinými a mohou přímo způsobit potíže s trávením. Čemu se tedy vyhnout?

Některé potraviny mají složení, které dráždí zažívání. Není se tak čemu divit, že po jejich konzumaci můžete cítit pocity těžkosti, pálení žáhy nebo přímo bolení břicha. To je jasný signál, že se nehodí do vašeho jídelníčku hlavně ve chvíli, kdy máte problémy s břichem. Důležité je to hlavně v případě, kdy přímo trpíte některou z nemocí, která souvisí s trávením.

Potraviny s vysokým obsahem tuku a smažená jídla

Mastná jídla jsou nejhorší na trávení a mohou způsobovat pálení žáhy či pocity těžkosti. Proto je lepší vyhýbat se hranolkům, smaženému sýru i nejrůznějším podobným potravinám. Snažte se také vynechávat tučné mléko, máslo, mastné omáčky a další nezdravé potraviny. Problematická může být i častá konzumace červeného masa.

Fotografie: Freepik

Pikantní jídla

Některé výzkumy i osobní zkušenosti jasně ukazují, že kořeněná jídla mohou způsobit bolesti břicha a pálení žáhy. Pokud víte, že vám podobné pokrmy nedělají dobře, snažte se je odstranit ze svého jídelníčku. Dokonce může jít o jeden konkrétní druh koření, který vašemu zažívání nesedí a způsobuje nepříjemné problémy.

Nápoje

Káva může také vyvolat příznaky, jako jsou zažívací potíže a silné pálení žáhy. Podobné potíže mohou být spojené také s konzumací alkoholických nápojů, některých čajů nebo sycených nápojů plných bublinek. Dráždivý efekt mohou mít také citrusové džusy.

Fotografie: Freepik

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou důležitou součástí naší stravy, která by neměla chybět v rámci každodenního jídelníčku. Paradoxně však někteří lidé mají potíže s trávením těchto potravin. Problémy se objevují hlavně při konzumaci některých potraviny, jako jsou ananas, pomeranč, citrony, limety, rajčata, česnek nebo cibule. Snažte se sami vysledovat, jaká z těchto potravin vám prospívá a co naopak nebude ta správná volba.

Další potraviny, které mohou způsobovat zažívací potíže

Mezi další potraviny, které mohou být zodpovědné za zažívací potíže, patří například čokoláda a nejrůznější silně chemické a umělé potraviny plné barviv, sladidel a dochucovadel. Pro trávení nejsou prospěšná ani antibiotika, která přímo negativně ovlivňují střevní mikroflóru.

Zdroj: WebMD