Pádné důvody, proč zařadit zázvor do svého jídelníčku a zvláště v tomto období

Fotografie: Pixabay

Na trhu se objevuje celá řada pro zdraví přínosných potravin. My vám nyní představíme jednu z nich, která je doslova přírodním zázrakem. Dokáže působit na mnoho zdravotních obtíží. Tou surovinou je zázvor.

Oblíbený je především jemně strouhaný, či na plátky pokrájený v čaji s medem a citronem. Hojně se však využívá i v asijské kuchyni. Jeho konzumace je blahodárná ve všech směrech. Proč zázvor zařadit do jídelníčku?

Účinný lék na zažívací potíže i cestovní nevolnost

Zázvor obsahuje takzvané fenolické sloučeniny, které zmírňují podráždění gastrointestinálního traktu. Kromě jiného stimuluje i produkci žluči a žaludečních kyselin, které pomohou k lepšímu trávení.

Fotografie: Pixabay

Příznivé účinky na trávení prokazuje i jistá studie provedená na čtyřiadvaceti lidech. Ti dostávali pravidelně před jídlem 1,2 gramů sušeného zázvoru a na konci výzkumu potvrdili zlepšení trávicích procesů až o padesát procent.

Neslazený zázvorový čaj je rovněž vynikajícím lékem proti nevolnosti, a to jak té cestovní, tak i těhotenské. Doporučuje se podávat i lidem, kteří absolvují chemoterapii a mívají žaludeční obtíže. Zázvor žaludek doslova pohladí.

Fotografie: Pixabay

Další neduhy, s kterými si zázvor hravě poradí

Zázvorové čaje, výluhy, či odvary je možné popíjet i v těchto případech:

  • Na svalové a menstruační bolesti: z výzkumů provedených na řecké univerzitě vyplývá, že zázvor dokáže bolest svalů redukovat až o 25 procent. Také je ideálním pomocníkem při menstruačních křečích, které dokonale zmírní. Ženy by tedy během svého cyklu měly popíjet zázvorový čaj.
  • Na zmírnění zánětlivých procesů: během studie, do které bylo zařazeno asi 247 lidí s osteoartrózou, přišli vědci s tím, že zázvor dokáže zmírňovat zánět v těle. Pacienti během pravidelné konzumace zázvoru snížili dokonce i spotřebu analgetik.
  • K snížení cukru v krvi a pro prevenci srdečních chorob: v nedávné studii, které se zúčastnili lidé s diabetem 2. typu, se přišlo na to, že 2 gramy sušeného zázvoru denně dokážou snížit hladinu krevního cukru o deset procent. Výzkum probíhal celkem 12 týdnů. Tento fakt tedy koresponduje i se sníženým rizikem srdečních onemocnění (až o 10 %).
  • K snížení cholesterolu v krvi: vědci se také pustili do studie, jež byla zaměřená na zázvor a jeho vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Výzkumný proces trval 45 dní a vybráno bylo celkem 85 lidí. Těm odborníci podávali denně 3 gramy sušeného zázvoru (v prášku). Výsledkem bylo skutečné snížení „zlého“ cholesterolu v krvi u všech účastníků.

Ochrana před neurodegenerativním a onkologickým onemocněním

Pravidelná konzumace zázvoru kromě jiného působí příznivě i na mozek, tudíž jej ochrání před vznikem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, nebo demence. Rovněž pozitivně působí i co se týká prevence vzniku rakoviny.