Všem dobře známý vitamín může zmírnit projevy onemocnění Covid-19

Fotografie: Getty Images

Několik studií, které se prováděly po celém světě, uvádějí, že nedostatek vitamínu D způsobí horší průběh onemocnění COVID-19. Je to však pravda? Odborníci zkoumají, zda pravidelné užívání tohoto vitamínu může mít opravdu vliv na příznaky koronaviru.

Vitamín D je zdraví prospěšný bez ohledu na typ nemoci

Důvody, proč si dopřávat vitamín D, je hned několik. Vakcína proti novému typu koronaviru ještě není schválená a může to trvat měsíce nebo dokonce roky. Proto se mnoho lidí obrací na přírodní prostředky, jak pomoci svému tělu posílit imunitu.

Je nejlepší ale vitamíny využít přímo z čerstvého ovoce a zeleniny, nikoliv z doplňků stravy, kde mohou vitamínu obsahovat minimum. Vitamín D se ale získat i ze slunečního svitu, což je skvělé především v létě, kdy je ho nejvíce. Právě v podzimním a zimním období je ale třeba ho doplňovat jinak.

Nedostatkem vitamínu D trpí hlavně lidé dále od rovníku

Sluneční svit je největším zdrojem vitamínu D, který si ani neuvědomujete. Lidé, kteří žijí dále od rovníku, mají tak menší zdroj světla, tudíž trpí nedostatkem tohoto vitamínu. To může mít vliv na oslabenou funkci imunitního systému. Z jedné studie vyplynulo, že pacienti, kteří trpěli nedostatkem vitamínu D, měli vyšší pravděpodobnost, že se nakazí novým koronavirem. Jiné studie dokazují, že pacienti, kteří již byli nakažení, mají horší průběh, pokud vitamín D nedoplňují.

Britská studie ale naopak dokazuje, že žádná spojitost mezi těmito věcmi neexistuje. Vědci ale hledají také další živiny, které by pomohly v boji proti koronaviru. Studie ve Španělsku zjistila, že pokud měli pacienti málo zinku, umírali na COVID-19 častěji.

Někteří vědci uvádějí, že vitamín D sice nezabrání tomu se nakazit COVID-19, ale infikovaní lidé mohou být minimální příznaky a nedostanou se k testování. Musí se ale provést další výzkumy, aby toto tvrzení bylo dokázáno.

Fotografie: Pixabay

Na Chicagské univerzitě by nyní měly probíhat dvě studie. Jedna se zaměřuje na zdravotní pracovníky, druhá bude studovat hlavně černochy a hispánce, kteří mají vzhledem ke svému původu nedostatek vitamínu D.

V Americe žije skoro polovina lidí s nedostatkem vitamínu D

Není to ale tak, že pokud někdo doplňuje vitamín D, může si do obchodů chodit bez ochrany úst a nosu a chodit na párty. Vitamín D pouze posiluje imunitu, ale nezabraňuje tomu, abyste nemoc nechytili.

Většina Američanů trpí nedostatkem vitamínu D. Lidé s tmavším typem pleti jsou navíc vystaveni většímu riziku. Dalšími faktory, které ovlivňují (ne)dostatek vitamínu D jsou:

  • Věk
  • Omezení pohybu na slunci
  • Obezita
  • Celkový zdravotní stav člověka

Je těžké dostat vitamín D z potravin, museli bychom sníst větší množství. Proto je užívání doplňků stravy doporučováno, vždy ale po konzultaci s lékařem. Průměrně by se mělo užívat asi 4 000 mezinárodních jednotek denně. Vyšší dávky už by mohly být toxické a životu nebezpečné.