Důležité vitamíny, které pomáhají v boji proti koronaviru. Snižte riziko těžkého průběhu následného onemocnění

Fotografie: Freepik

Už více než rok nás zužuje pandemie koronaviru, proti které se snažíme všelijak bránit. Jednou z možných pomocí je zařazení vhodných vitamínů do svého jídelníčku.

Čím déle tu s námi koronavirové onemocnění je, tím více informací o něm získáváme. Pořád se mu snažíme nějak bránit, i když to není vůbec snadné. Existuje jeden velmi jednoduchý způsob, jakým se můžete bránit sami horšímu průběhu nemoci i déletrvajícím následkům po uzdravení a není na tom nic složitého. Stačí trochu upravit jídelníček. Nový výzkum ukazuje, že doplňky stravy mohou hrát velkou roli v ochraně před špatnými následky onemocnění COVID-19, konkrétně se jedná o vitamíny K, D, C a zinek.

Fotografie: Freepik

Prospěšnost vitaminu K

Vitamin K je uznávaným vitaminem pro svůj pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví, ale vědci zjistili, že může být také prospěšný při léčbě lidí, kteří prodělávají onemocnění COVID-19. Nedávná studie, která byla provedena týmem z bispebjergské nemocnice v Dánsku, odhalila, že ti, kteří byli hospitalizovaní s onemocněním COVID-19, mají nízkou hladinu vitamínu K, ale i to, že nedostatek vitaminu K je jedním z faktorů, které mohou zapříčinit vyšší úmrtnost u pacientů s tímto onemocněním.

Navíc je hlavním problémem pacientů s onemocněním COVID-19 právě respirační selhání a dalším zaznamenaným problémem je trombóza nebo tvorba krevních sraženin. Studie vědců z nemocnice Canisius Wilhelmina v Nizozemsku ukázala, že optimální hladina vitamínu K hraje klíčovou roli při odstrašování krevních sraženin, ale i pro zdraví plic. Tyto studie naznačují, že zvýšení příjmu vitaminu K by mohlo potenciálně pomoci pacientům lépe zvládnout boj proti onemocnění COVID-19.

Důležitost vitaminu D

Vitamin D je známý především pro svou schopnost pomoci posílit kosti, ale také může hrát velmi důležitou roli při posilování obrany těla proti onemocnění COVID-19. Otevřený dopis podepsaný více než 100 vědeckými, zdravotnickými a lékařskými odborníky tvrdí, že příjem vitaminu D může snížit infekci, hospitalizace i úmrtnost této nemoci. Tito odborníci vysvětlují, že nedostatek vitaminu D může být spojen se sníženou imunitní odpovědí.

Fotografie: Freepik

Potřebný vitamin C

Vitamin C je uznávaný pro své schopnosti zvyšující imunitní systém a běžně používaný během chřipky a chladné sezóny. A právě proto by mohl vitamin C hrát roli při léčbě onemocnění COVID-19. V nedávných studiích publikovaných vědeckým časopisem Nutrients vědci tvrdí, že vitamín C může pomoci snížit závažnost příznaků COVID-19 a potenciálně pomoci s podporou rezistence na pneumonii, což je běžný následek nemoci COVID-19. Mnoho hospitalizovaných pacientů má nízký obsah vitamínu C, takže zvýšení jeho příjmu by mohlo být prospěšné.

Zinek

Zinek je látka, která pozitivně ovlivňuje lidské zdraví. Nedávné studie publikované v Mezinárodním časopise infekčních onemocnění ukázaly, že nedostatek zinku může zvýšit závažnost průběhu COVID-19, a tím i rozšířených hospitalizací. V jiné studii publikované časopisem Journal of Medical Microbiology bylo zjištěno, že použití zinku jako doplňkové terapie snižuje úmrtnost a zlepšuje výsledky u mírných a středně závažných případů průběhu nemoci COVID-19. Správné dávkování zinku by mělo být konzultováno s lékařem, protože přílišné množství zinku v těle může mít nepříznivé účinky.

Zdroj: Healthline