Potraviny, které mohou ublížit tělu, pokud je budete konzumovat v nesprávný čas

Podle průzkumů dnes průměrný člověk v USA spotřebuje asi o 20 % více kalorií než jejich předci v minulém století. I když si lidé stále více uvědomují svou stravu, není vždy snadné zajistit a dodržovat správná pravidla zdravého stravování.

Například konzumace jablek ve špatnou dobu může ve skutečnosti způsobit problémy se střevy namísto zlepšení trávení. Pojďte tedy s námi odhalit, které potraviny jsou nebezpečné, budete-li je konzumovat v nevhodnou denní dobu.

Banán a káva

Přestože banány se mohou zdát jako dobrá možnost, jak začít ráno, není tomu tak. Jsou-li banány konzumovány ráno na lačný žaludek, mohou skutečně snížit energetickou hladinu. Zpočátku vás naplní energií díky cukru, nicméně po několika hodinách se budete cítit velmi unavení a bez energie. Nejezte tedy banány na lačný žaludek samotném, ale doplňte je třeba arašídovým máslem.

Fotografie: Pixabay

Ranní pití kávy ihned po probuzení je pro mnoho lidí na celém světě tou nejpřirozenější věcí. Ve skutečnosti se jedná o poměrně zbytečnou věc. Výzkum ukázal, že pití kávy před jídlem zlepšuje naši toleranci ke kofeinu.

V první hodině po probuzení tělo produkuje kortizol, takže káva spíše naruší naše přirozené biologické rytmy. Stejně tak se nevyplatí pít kávu večer před spaním.

Rýže a cukr

Mnoho lidí miluje rýži nebo sushi po dlouhém pracovním dni. Jíst rýži k večeři ovšem není úplně nejlepší volba. Rýže obsahuje mnoho komplexních uhlohydrátů, které se dlouho tráví. Je to dobrá věc, která nás udržuje po dlouhou dobu plné energie, nicméně rýže s vysokým obsahem kalorií může způsobit přibírání na váze, budeme-li ji jíst večer nebo v noci. Pro rýži je nejlepší dobou oběd. Doplní komplexní sacharidy a pomůže nastartovat den.

Fotografie: Pixabay

Pokud se snažíte držet zdravou stravu, je lepší držet se dále od zpracovaného cukru. Upadnout v pokušení je někdy velmi snadné. Největší chybou, kterou mnoho lidí dělá, je to, že konzumují sladkosti a cukry jako svačinu. Stoupá tím tak hladina cukru v krvi, což následně způsobuje pocity únavy a podráždění. Máte-li opravdu chuť na něco sladkého, dopřejte si to po hlavním jídle, ale nikdy jako svačinu.

Mléko a maso

Někteří lidé jsou zvyklí začít svůj den sklenicí mléka. U malých dětí to funguje, nicméně u dospělých se jedná o něco, co už není úplně vhodné. Mléko je těžce stravitelné, takže jeho ranní pití a kombinace s jinými potravinami může způsobit pálení žáhy nebo bolesti žaludku. Nejlepším časem je jeho konzumace ve formě sklenice teplého mléka před spaním. Pomáhá tak uklidnit tělo a podporuje dobrý a kvalitní spánek.

Fotografie: Pixabay

Maso je skvělým zdrojem bílkovin a vitaminu B. Může ovšem způsobit nadměrnou zátěž trávicího systému. To je důvod, proč je lepší vyhnout se steaku před spaním. Dobrou volbou je konzumace dobrého libového masa alespoň 3 hodiny před spaním. Poskytne nám sytost a neobsahuje nadměrné množství kalorií, které by mohly způsobit nárůst tělesné hmotnosti.

Ořechy a sýr

Ořechy jsou skvělým zdrojem zdravých tuků a kalorií. Jako noční svačina však nejsou dobrou volbou. Jíst ořechy je samozřejmě zdravé, ale pokud se to s nimi přežene před spaním, mohou způsobit právě problém s usínáním. Ideálním časem jejich konzumace je ráno na snídani nebo jako svačinka během dne.

Toast se sýrem je jistě velmi lákavý, nicméně před spaním to není úplně nejlepší volba. Sýr s vysokým obsahem tuků může být velmi obtížně stravitelný, takže může způsobit nepohodlí a narušení vašeho spánku. Nejezte proto sýr před spaním, ale zařaďte ho do jiné části dne. Rozhodně se mu ale nevyhýbejte, neboť sýr vám dodá vápník, který podporuje růst svalů a zdraví kostí.

Dalšími potravinami, na které je nutné dát si pozor, jsou: citrusové plody, fazole, jablka nebo třeba jogurty.

Úvodní Fotografie: Freepik