Zastavte stárnutí mysli i těla pomocí ovoce a zeleniny různých barev

Fotografie: Freepik

Jak se ukázalo, vitaminový potenciál zeleniny nebo ovoce do značné míry závisí na jeho barvě. Barva zeleniny a ovoce se odvíjí od pigmentu, který obsahují. Ty zase naznačují přítomnost určitých antioxidantů, fytonutrientů a živin.

Předpokládá se, že čím tmavší je zelenina nebo ovoce, tím je zdravější. V ideálním případě by však strava člověka měla být vyvážená. Zjistěte, jaké potraviny prodlouží vaše mládí a prospějí vaší pleti.

Zelená barva značí přítomnost kyseliny listové, ta je příslibem dobré paměti

Zelená listová zelenina obsahuje vysoký obsah chlorofylu i izothiokyanátů. Většina druhů v této barvě je bohatá na vitamíny B a K, draslík a další stopové prvky. Zelené potraviny mají navíc nízký glykemický index. To znamená, že jsou vstřebávány poměrně pomalu a negativně se nepodepíšou na vaší postavě. Kyselina listová, která se nachází v zelené zelenině, zlepšuje kognitivní výkon, například soustředění a paměť.

Častými představiteli zelených plodů jsou:

  • špenát,
  • brokolice,
  • růžičková kapusta,
  • chřest
  • a avokádo.

Žlutá znamená přítomnost vitaminu C a slibuje lepší náladu

Žluté ovoce a zelenina jsou zdrojem vitaminu C. Ten je nezbytný nejen k posílení imunitního systému, ale také ke zlepšení fungování nervového systému. Žluté plody přírody také obsahují lutei, což je látka, která má příznivý účinek na vidění.

Optimistická barva má moc působit i na vaši náladu. Například žluté papriky se doporučují zejména lidem, kteří jsou apatičtí, nebo dokonce v depresi. Kromě toho zelenina pomůže vyrovnat se s nespavostí.

Červená a oranžová pro imunitní systém a příděl betakarotenu

Červené ovoce a zelenina obsahují celou řadu vitamínů a minerálů a skvěle působí na imunitní a kardiovaskulární systém. Navíc obsahují antioxidanty dobré pro oči a srdce, které pomáhají posilovat a tonizovat tělo.

Oranžová zelenina a ovoce jsou hlavním zdrojem beta-karotenu, vitaminu A a retinolu. Tyto látky udržují dobrý stav pokožky. Kromě toho pomáhají posilovat imunitní systém.

Další barvy ovoce a zeleniny: fialová a bílá proti stárnutí a sezónním nemocem

Fialové ovoce a zelenina jsou zásobárnou vitamínů, minerálů a antioxidantů. Například lilky mohou pomoci normalizovat tělesnou hmotnost a ostružiny mají vysoký obsah vitamínu C a flavonoidů. Fialové potraviny pomáhají bojovat proti stárnutí a rozvoji Alzheimerovy choroby. Kromě toho mají protizánětlivé a profylaktické vlastnosti.

Bílá zelenina a ovoce jsou obzvláště důležité během podzimu a zimy. Pomohou posílit imunitu a bojovat proti sezónním nemocem. Kromě toho mají příznivý účinek na zažívací trakt a hormony.