Péče o citlivou pokožku má svá specifika. Naučte se rozpoznat, co potřebuje

Fotografie: Pixabay

Pleť, projevující příznaky citlivosti, se vyskytuje stále častěji. Pokožku je snadné podráždit, proto bychom měli dbát na pečlivý výběr kosmetiky, která vyhovuje široké škále jejích potřeb. Péče o citlivou pokožku, náchylnou k podráždění, vyžaduje použití správně vybrané micelární vody i krémů.

Jak rozpoznat citlivou pokožku?

Citlivá kůže má velmi vysokou tendenci k alergickým reakcím, velmi rychle a poměrně násilně reaguje na různé vnější faktory, mezi něž patří nejčastější:

 • některé kosmetické přísady
 • změny teploty
 • vlhkost
 • UV záření
 • ostré a intenzivní koření, nikotinový kouř, alkohol
 • příliš intenzivní dotek

Základem je správné čištění

O citlivou pokožku je obzvláště obtížné pečovat. Vyžaduje nejen použití vhodných přípravků, ale také zručný a jedinečný přístup. Základem správné péče o citlivou pokožku je zručná očista.

Čištění citlivé pokožky se nesmí provádět za použití standardní kosmetiky, která vzhledem k obsahu detergentů silně zesiluje nepříjemné charakteristické příznaky, jako je svědění, pálení, pocit stahování, zarudnutí nebo suchá pokožka.

Micelární vody obsahují kromě charakteristických micel, složky, které chrání pokožku před ztrátou vlhkosti, ale také zklidňující látky. Ještě lepší vliv na citlivou pleť mají přípravky obsahující složky, které chrání a posilují krevní cévy (např. extrakt z koňského kaštanu nebo escin). Správná péče je o to důležitější, že v důsledku zanedbané péče se může objevit tzv.růžovka.

Jaké krémy používat?

Ideální krém pro citlivou pokožku by měl mít takové složení, které bere v potaz veškeré její potřeby, problémy a onemocnění. V případě, že je přecitlivělost pokožky doprovázena hyperaktivními problémy, je důležité používat přípravky, které minimalizují jejich viditelnost. Pro takové případy slouží zelené barvivo, které snižuje kapiláry, maskuje nedokonalosti a vyrovnává tón pleti.

Mezi účinné látky, které by měl krém pro citlivou pokožku obsahovat, patří:

 • anti-volné radikály – vitamin E, C, niacin, rostlinné výtažky (např. hnědých řas)
 • bambucké máslo – ochrana hydrolipidové vrstvy
 • kyselina hyaluronová – prevence ztráty vody
 • escin, hesperidin – ochrana a posilování cév
 • alfa hydroxyaculas – silný regenerační účinek

Nezapomínejte na pomoc zevnitř

K červenání pokožky vede i nadměrná konzumace kávy, čaje, alkoholu, citrusů, koření nebo cibule, proto je důležité jejich příjem omezit. Naopak zahrňte do jídelníčku zeleninu, která by měla tvořit 25-35% přijímané potravy. Stejný podíl ve stravě by měly tvořit proteiny, jako je tofu, sýry, vaječné bílky, bílé maso nebo ryby.

Citlivá pokožka je jedinečná, proto také potřebuje jedinečnou péči. Při výběru kosmetiky tak zkoumejte složení. Nevhodně zvolené přípravky mohou citlivou pokožku podráždit a způsobit nepříjemné komplikace, proto sáhněte po hypoalergenní kosmetice, která není parfemovaná a má složení, vhodné pro tento typ pleti.