Metoda „šedého kamene“: Technika, jak se nenechat ovlivnit toxickými lidmi a konečně mít možnost volně dýchat

Fotografie: Depositphotos

Každý z nás se určitě už setkal s toxickým člověkem. A taky se mu většinou hned začal vyhýbat. Co však dělat, když toxického člověka ze svého života nemůžete odstřihnout.

Tyto lidi poznáte celkem jednoduše. Po tom, co s nimi strávíte nějaký čas, zjistíte, že se cítíte jako vymačkaný citron. Někdo je nazývá energetickými upíry – a to je celkem trefné. Tito lidé se skutečně živí na vaší pozornosti. Zatímco oni rostou, vy jste více a více vyčerpaní. Naštěstí existují způsoby, jak jim jejich upíří snahy překazit, říká psycholožka Janet Brito.

Mají vlastní traumata

V prvé řadě je dobré si uvědomit, že toxičtí lidé se chovají tak, jak se chovají, kvůli svému vlastnímu stresu a traumatům. Už jen tato informace vám může pomoci v tom, abyste na ně pohlédli s určitým soucitem. Pokud k někomu cítíte soucit, už vás tolik nenazvedne ze židle. Tím pomůžete sobě, abyste vůči nim přestali být reaktivní.

To však neznamená, že se jim budete podřizovat nebo že budete tolerovat jejich nevhodné chování. Jen vám to dodá více vnitřního klidu při interakci s nimi. Pokud je totiž toxickým člověkem osoba blízká nebo kolega z práce, asi těžko ho budete moci ze svého života vyřadit. Proto je dobré se naučit, jak jim sebrat jejich zbraně z rukou, abyste se pro ně stali nevhodným objektem k vysávání energie.

Jak poznáte toxického člověka

Toxického člověka poznáte podle vlastních pocitů. Cítíte-li, že vás manipuluje, jste zmateni jeho chováním, musíte se vždy bránit, nikdy se s ním necítíte pohodlně, neustále překračuje vaše hranice, čekáte na omluvu, která většinou nikdy nepřijde, pak jste nejspíš narazili na toxického člověka. Pokud můžete, odstřihněte ho ze svého života.

Fotografie: Freepik

Tito lidé totiž neustále vyžadují vaši pozornost, mohou vás bombardovat telefonáty a SMS zprávami. Potřebují od vás emocionální podporu, ale na oplátku ji nedávají. Většinou vyhledávají drama, rozněcují emoce a vyvolávají konflikty. Manipulují, lžou nebo pravdu ohýbají, zveličují – a to vše, aby ve vás vyvolali reakci, nebo chtějí, abyste je viděli v lepším světle.

Metoda „šedý kámen“

Často také zneužívají drogy a alkohol. Jejich život bývá divoká a nevyzpytatelná jízda a někdy s nimi může být i zábava. Věřte, že dlouhodobě to za to opravdu nestojí. Psycholožka Nadine van der Linden radí použít na upíra metodu, kterou nazvala „šedý kámen“. My bychom to v češtině nazvali spíše „šedá myš“.

Jednoduše buďte nudní, nezábavní a nezajímaví, jak vám to jen půjde. Mluvte neutrálním hlasem, vybírejte nudná témata a dávejte krátké a obecné odpovědi. Na obecná témata totiž toxický člověk nereaguje vlastním dramatem a nemá co komentovat, aby vás trápil. Postupně o vás ztratí zájem, protože ucítí, že z vás žádnou emoci ani energii nedostane.

Nesvěřujte se jim

Nesvěřujte se jim s žádnými svými potížemi. Stejně je to ve skutečnosti nezajímá, jenom to ve vhodnou chvíli použijí proti vám, aby sami sebe ukázali v lepším světle. Tato metoda funguje perfektně, problém je v tom, že je tak trochu na úrovni budhistického mnicha. Ale dá se trénovat a zlepšovat, tak se nevzdávejte.

Vždy si však dávejte pozor, abyste se nechovali urážlivě, povýšeně nebo přehlíživě. Snažte se maximálně zachovat vnitřní klid. Pokud vám to pomůže, stále si opakujte: „Je to nemocný člověk“. Může se vám také stát, že začnete celou situaci pouze pozorovat a budete žasnout nad tím, jak funguje lidská psychologie. Pak vás rozhovor s toxickou osobou může začít i bavit.

Zdroj: Healthline