Domácí maska na tvář napne pokožku a vyhladí vrásky. Na její přípravu stačí pouze tři běžně dostupné suroviny

Fotografie: Getty Images

Jablečný ocet je jistě znám všem, kteří někdy pátrali po rychlých hubnoucích metodách. O jeho účincích na rychlý úbytek váhy lze polemizovat, avšak příznivé účinky na lidskou pokožku mu nelze upřít.

Jablečný ocet obsahuje beta-karoten, který podporuje obnovu buněk. Zároveň obsahuje železo, hořčík, sodík, vápník a draslík, který reguluje pH pokožky a léčí alergie. Díky mléčným, octovým a jablečným kyselinám má silné antibakteriální vlastnosti, které snižují záněty, svědění a infekci kůže.

S čím vším umí pomoci?

Jablečný ocet pomáhá díky antibakteriálním a antivirovým vlastnostem proti akné, pupínkům a stařeckým skvrnám. Díky pravidelnému používání se pokožka zbaví toxinů, bude čistá a rozzářená. Mimo jiné pomáhá také proti pigmentovým a stařeckým skvrnám. Jablečný ocet také odstraňuje přebytečný tuk z kůže a vyrovnává její pH, z toho důvodu pomáhá nejen mastné, ale i suché pokožce nalézt rovnováhu.

Fotografie: Pixabay

Pokud s jeho používáním k tomuto účelu teprve začínáte, nejprve zkuste roztok octa a vody 1:1 na pokožce hlavy, ne však v obličeji. V případě, že se neobjeví alergická reakce, směle do toho!

Jak na vrásky?

Opět nařeďte ocet a vodu v poměru 1:1. V roztoku namočte vatový tampon, kterým následně obličej omyjte. Nechte ocet působit 2-3 minuty, obličej opláchněte teplou čistou vodou a následně aplikujte krém. Rozhodnete-li se jej používat na pigmentové či stařecké skvrny, vatový tamponek, namočený ve směsi, nechte na daných skvrnách pár minut položený.

Fotografie: Freepik

Pomoc v boji s ekzémy

V boji proti méně rozšířenému ekzému smíchejte šálek vody a dvě lžičky jablečného octa. Pomocí bavlněného tamponku aplikujte tuto směs na postiženou oblast. Tento postup opakujte, dokud ekzém nezmizí.

Proti ekzému, který se objevuje na větší ploše, pomohou koupele s ½ šálku jablečného octa. Tyto koupele jsou vhodné po dobu maximálně 15 minut a následně je třeba pokožku hydratovat krémem. Opět tento postup opakujte, dokud ekzém nezmizí.

Jablečný ocet a med pomohou s ekzémem a stimulují imunitní systém

Med je velmi prospěšný v případě různých kožních onemocnění, snižuje zánět a zklidňuje podrážděnou pokožku. Kromě toho má silné antibakteriální vlastnosti, které ničí bakterie. Takže tato kombinace je skvělá pro léčbu ekzému. Co si tedy připravit?

  • 2 lžičky jablečného octa
  • 1 čajová lžička medu
  • 1 šálek vody

Smíchejte ve sklenici med s octem, a na závěr přidejte vodu. Dobře promíchejte a vypijte. Pijte tento nápoj třikrát denně.

I s jablečným octem musíte být opatrní!

  • Bez ohledu na to, jak jej používáte, jablečný ocet by měl být vždy zředěn.
  • Vždy byste měli zkontrolovat, zda nejste alergičtí, než jej začnete používat.
  • Orální užití jablečného octa může vést k podráždění, protože ocet je kyselý. Nedoporučuje se tak v případech diabetu, vředů nebo pálení žáhy.
  • Těhotné ženy by se měly poradit se svým lékařem, protože může v některých případech vést ke komplikacím.