Signály, kterými nás tělo varuje před nedostatkem bílkovin v organismu. Doplňte je vhodným způsobem

Fotografie: Freepik

Bílkoviny jsou pro naše tělo velmi důležité. Všímejte si příznaků, které naznačují, že tělo trpí jejich nedostatkem. Nedostatek bílkovin se může projevit nedostatkem spánku nebo vypadáváním vlasů.

Proteiny jsou potřebné kvůli dlouhým řetězcům aminokyselin, jejichž funkcí je zajistit náš vývoj, růst a udržování buněčné soustavy. Naše svaly, orgány a tkáně jsou strukturovány ze shromážděných bílkovin. Jedná se o takové bílkoviny, které pomáhají hojit rány nebo regulovat hladinu cukru v krvi.

Fotografie: Freepik

Množství bílkovin závisí na váze člověka

V ideálním případě byste měli konzumovat 1 gram bílkovin na každý kilogram své hmotnosti. Jídlo plné bílkovin navíc může spálit kalorie, a udržuje zdravé svaly. Čím rychlejší je naše životní tempo, tím více bílkovin budete potřebovat. Pokud v našem těle bílkoviny chybí, tělo to projeví několika příznaky.

Jestli máte nedostatek bílkovin, tělo není schopné odstranit toxiny zvané jako volné radikály. Ty se pak hromadí, poškozují buňky a zvyšují riziko onemocnění. V článku si přečtěte nejčastější příznaky nedostatku bílkovin.

Jedním z nich je nespavost. Pokud vám chybí bílkoviny, máte neustále chuť na něco sladkého nebo škrobového. Konzumace těchto potravin ale může způsobit nespavost. Proto do svého jídelníčků zahrňte potraviny bohaté na bílkoviny. Dalším příznakem mohou být srdeční a cévní problémy, jako je například cukrovka 2. typu.

Fotografie: Freepik

Proti vyrážce a vypadávání vlasů bojujte konzumací hub nebo ořechů

Nedostatek bílkovin se může projevit také vypadáváním vlasů nebo červenou kožní vyrážkou. Doporučuje se zařadit houby, ořechy, lososa a další mořské ryby, ale také avokádo, květák, banány nebo maliny. Objevit se mohou také bílé nebo červené skvrny na tvářích nebo stehnech. Může to znamenat nejen nedostatek bílkovin, ale také esenciálních mastných kyselin a vitaminů A a D.

V tomto případě zvyšte spotřebu zdravých tuků – sem patří losos, makrela, mandle, sezamová semínka, chia nebo lněná semínka. Do jídelníčků zařaďte také listovou zeleninu, řepu nebo celer. Za křeče v nohou nebo rukou může nejen nedostatek bílkovin, ale také vápníku nebo draslíku. Doporučuje se konzumovat ořechy, banány, dýně nebo jablka.

Je známo, že dítě, které v prvních letech života nejedlo dobře, může mít v dospělosti řadu. Dalším příznakem je brnění v těle, zejména v rukou a nohou. Brnění je doprovázeno únavou, depresí, úzkostí nebo hormonální nerovnováhou.

Zdroj: Prevention