Příznaky rakoviny slinivky břišní mohou být zpočátku nenápadné a lidé je většinou přehlíží

Fotografie: Freepik

Rakovina slinivky břišní je jedním z nejagresivnějších typů rakoviny. Slinivka totiž, jak jistě mnozí víte, produkuje celou řadu důležitých trávicích enzymů a hormonů. Když slinivka nefunguje, působí tím člověku mnohé komplikace. U spousty pacientů se jí ani nepodaří odhalit včas. Mnohdy je odhalena až teprve, kdy je rakovina poměrně rozšířená.

Rizikové faktory

U slinivky břišní, stejně tak jako u všech dalších onemocnění, jsou samozřejmě známy faktory, které vznik rakoviny slinivky břišní podporují. Je to velmi podobné jako u jiných typů rakoviny. Rizikovými faktory jsou:

  • kouření
  • špatný životní styl
  • obezita
Fotografie: Freepik

Příznaky rakoviny slinivky břišní

Příznaky rakoviny slinivky břišní se v počátečním stádiu neobjevují. Proto je velmi obtížní přijít na to, že na ni trpíme, včas. Proto se o ní říká, že je tichým zabijákem. Raná fáze je bez příznaků a bezbolestná.

Když se objeví první příznaky, je bohužel rakovina slinivky již v pokročilém stádiu, takže je samozřejmě těžší s ní bojovat. Rozšířená rakovina slinivky břišní se šíři i do dalších orgánů, nezůstává jen ve slinivce, tam je pouze její počátek.

Asi nejčastěji Vás k lékaři donutí jít déletrvající bolesti břicha, rychlá a bezdůvodná ztráta hmotnosti, neustálé svědění kůže, případně zežloutnutí kůže či očního bělma.

Fotografie: Freepik

Lokální příznaky rakoviny slinivky břišní

V břiše se vyskytuje plno důležitých orgánů trávicího traktu. Proto jsou první příznaky rakoviny mnohdy žaludečními obtížemi. Během nárůstu nádoru se bolest břicha objevuje u většiny lidí. Mnohdy se jedná spíše o tupou bolest v horní části břicha, často vystřeluje do zad a může se objevovat ve vlnách. Dalšími příznaky může být taky pocit plnosti, či nateklého břicha, tmavá moč, průjem a nevolnost.

Příznaky rakoviny slinivky břišní týkající se celého těla

Když nádor začne růst a projevuje se, často se vyskytují tyto příznaky: ztráta hmotnosti, malátnost, nechuť k jídlu a zvýšená hladina cukru. Slinivka břišní produkuje inzulín, a právě, když je slinivka zasažena rakovinou, je částečně pozastavena jeho produkce, což může vést k vývinu cukrovky. Můře se také objevit zažloutnutí kůže, nebo její neustálé svědění.

Ve výjimečných případech se mohou objevit i tyto obtíže: nadbytečná produkce inzulínu a dalších látek, které opět způsobují problémy jako jsou pocení, únava, bolest břicha, zvýšený tuk ve stolici a podobně.