Babička sedmi vnoučat porodila v 65 letech zdravá čtyřčata. Setkala se však s vlnou ostré kritiky

Fotografie: Depositphotos

Někomu stačí vychovat dvě tři děti a užívat si spokojený důchod. Ovšem této ženě, která se rozhodla mít další dítě v 65 letech, rozhodně ne.

Annegret Raunigk, učitelka ruštiny a angličtiny, žije se svojí rodinou v německém Berlíně. Je to zasloužilá matka 13 dětí. Přesto se v poměrně pozdním věku rozhodla ještě pro jednoho potomka. Vzhledem k jejímu věku však nepřipadala v úvahu jiná možnost než umělé oplodnění. To úspěšně podstoupila na Ukrajině. Záhy ji však čekalo velké překvapení.

Věřila, že těhotenství zvládne

Pro Annegret, zdá se, je věk opravdu jenom číslo. Už v době, kdy jí bylo 55 let, totiž plnila titulky novin, když porodila dceru Leilu. Ta pak stála u jejího dalšího a zatím posledního těhotenství. Když jí bylo 9 let vyslovila přání, že by chtěla sestřičku nebo bratříčka. Annegret, která považuje život s dětmi za skvělý, vzala nejmladší dceru za slovo.

Umělé oplodnění v takto pozdním věku mohla podstoupit jen na Ukrajině. A jako zázrakem se ujala všechna čtyři oplodněná vajíčka. Lékaři jí navrhovali redukci počtu embryí, ale ona to odmítla. Věřila, že to zvládne – a všechny děti také. Čtyřčata se narodila v berlínské nemocnici v 26. týdnu těhotenství. To je téměř hraniční doba pro přežití, ale dle lékařů na tom všechny děti byly velmi dobře.

Setkala se i s vlnou kritiky

Třem chlapcům a jedné holčičce dala jména Neeta, Dries, Bence a Fjonn. Stala se tak matkou celkem 17 dětí, přičemž její nejstarší dceři je 44 let. Zároveň je babičkou sedmi vnoučat a pravnoučat by se mohla brzy dočkat také. O životě s tolika dětmi říká: „Neustále musíte čelit novým výzvám. A to vás pravděpodobně také udržuje mladými.“

Ne všichni však schvalují takto pozdní mateřství, a tak Annerget musela čelit i mnoha kritikům. Nedávno byla obviněna z nezodpovědného chování, protože jí bude přes 70 let, až čtyřčata nastoupí do školy. Ona však veškerou kritiku odmítá. „Nikdy nemůžete vědět, co se stane. Věci se vám také mohou stát, když je vám 20. Je na každém, aby se rozhodl, kdy se stane rodičem.“

Annegret je zcela jistě držitelkou rekordu jako nejstarší matka čtyřčat. Rekord nejstarší matky světa však drží dvě ženy z Indie. Rajo Devi Lohan, která porodila své první dítě v 70 letech, a Omkari Panwar, jíž bylo údajně také 70 let, když porodila dvojčata. Annerget se však může pokusit obě ženy překonat, pokud by se v budoucnu rozhodla pro další rozšíření rodiny.

Zdroj: Goriau