20 let čekala na své první dítě skrze umělé oplodnění. Manžel ji opustil dva dny po porodu

Fotografie: Cameryn Lester / Creative Commons / Attribution 3.0

Dvacet let toužila po dítěti. Když v 60 konečně otěhotněla, nemohla být šťastnější. Po porodu však přišel šok. Její manžel ji opustil. Důvod vás možná nepřekvapí.

Tohle si nejspíš nepředstavovala ani ve snu. Přestože její muž po dítěti až tak netoužil, rozhodně nečekala, že ji hned po porodu dcery opustí. Po celých dvaceti letech konečně otěhotněla díky umělému oplodnění. I přes rizikové těhotenství se jim narodila krásná a zdravá dcera. Muž si však uvědomil, že s dítětem v jedné domácnosti být nemůže.

Tři měsíce strávila v nemocnici

Atifa Ljajic z města Novi Pazau v Srbsku toužila celý život být matkou. Nikdy se jí však nepodařilo otěhotnět. Její 68letý manžel Serif Nokic ji vždy podporoval, ačkoliv samotnému mu dítě nijak nechybělo. Od 40 let se snažila počít dítě z umělého oplodnění. Všechny pokusy však selhaly. Ten poslední, pátý, nakonec vyšel. To už jí ale bylo 60 let.

Manžel při ní stál ještě v těhotenství. Kvůli vysokému věku však byla pečlivě sledovaná a poslední tři měsíce musela strávit v nemocnici. Dcera Alina se narodila naprosto zdravá a Atifa se cítila jako nejšťastnější žena pod sluncem. Její manžel to však tak nevnímal. Hned v porodnici si uvědomil, že na výchovu dítěte jednoduše nemá. Pláč jeho dcery byl tak silný, že to vzdal dříve, než to vůbec zkusil. Druhý den po porodu oznámil Atifě, že od nich odchází.

Je přesvědčen, že by to zhoršilo jeho zdraví

Cítil se už příliš starý na náročnou péči o novorozence a řekl: „Jsem nemocný muž. Je mi 68 let, jsem diabetik a mám slabé srdce. Není snadné v noci spát a poslouchat pláč dítěte.“ Serif je přesvědčen, že život pod jednou střechou s hlasitým novorozencem by se podepsal na jeho už tak špatném zdraví. „Dostala, co chtěla, teď je šťastná,“ uzavírá Serif příběh ze svého pohledu.

muž pracuje v laboratoři
Fotografie: Freepik

Atifa má také zdravotní problémy, trápí ji vysoký krevní tlak. Říká však, že je připravená vychovávat svoji dceru i sama. Bez ohledu na to, jestli Serif zůstane, nebo odejde, budu bojovat, abych Alinu vychovala, jak nejlépe dovedu. Budu žít jen pro ni. Vím, že to nebude snadné, ale stále věřím, že existují dobří lidé, kteří mi mohou pomoci,“ nevzdává se Atifa.

Zdaleka není nejstarší matkou

Její manžel však nevypadá, že by chtěl na svém názoru něco měnit. Dokonce se odmítl zapsat do matriky jako její otec a nepřeje si, aby měla Alina jeho příjmení. Vzhledem k tomu, že při oplodnění bylo použito sperma neznámého dárce, nemusí se Sarif z otcovství nijak zodpovídat. Celý tento příběh vzbudil značné kontroverze. Lidé se ptají, co bude s děvčátkem, až se o ni její matka nebude moci kvůli zdravotním problémům starat.

babička s dítětem
Fotografie: Freepik

Díky umělému oplodnění se dnes dějí zázraky, které by ještě před pár desítkami let nebyly možné. Atifa tak, co se týče věku, kdy porodila první dítě, rozhodně není žádnou rekordmankou. Oficiálně nejstarší matkou na světě je Indka Erramatti Mangayammová, jež v roce 2019 porodila po umělém oplodnění dvě holčičky. Tehdy jí bylo 74 let.

Zdroj: Parenting