Pravidlo 5,5 centimetru je pomocníkem při rozhodování mezi krátkými a dlouhými vlasy

Fotografie: Depositphotos

Jeden účes nebude na všech ženách vypadat stejně. Jedna v něm bude šik, druhé rozhodně lichotit nebude. O tom, co vám bude slušet, rozhoduje především tvar obličeje.

Pokud neznáte svůj tvar obličeje, velmi lehce ho můžete zjistit. Pokud vám nenapoví prozkoumání tvaru v zrcadle, vyfoťte se se staženými vlasy. Nebo vezměte již hotovou fotografii, na které se díváte rovně do fotoaparátu. Poté si obkreslete třeba přes průsvitný papír svou obličejovou část. Jednoduše tak uvidíte, který tvar váš obličej nejvíce připomíná. Může být oválný, kulatý, do čtverce, srdce nebo diamant. Každému tvaru pak lichotí jiný účes.

Pravidlo 5,5 cm

Základní rozlišení, zda vám budou sedět krátké vlasy, představuje pravidlo 5,5 cm. Vezměte si tužku, pravítko a stoupněte si před zrcadlo. Tužku si dejte vodorovně pod bradu. Pravítko umístěte tak, aby s tužkou svíralo pravý úhel, a změřte vzdálenost od tužky k lalůčku vašeho ucha. Pokud je kratší než 5,5 cm, krátký účes vám bude rozhodně slušet. Pokud je vzdálenost delší, lepší volbou jsou pro vás delší vlasy. A jaký účes zvolit podle tvaru obličeje?

Tvar srdce

Široké čelo i lícní kosti. Obličej se pak směrem k bradě výrazně zužuje. Tvar tak připomíná srdce nebo obrácený trojúhelník. Snažte se odvést pozornost od čela a přidat objem ve spodní části obličeje. Dlouhé mikádo je pro vás ideální volbou. Délka by měla být zhruba po ramena. Může být hladké, ale i sestříhané ve vrstvách. Pokud chcete vlny, tvořte je od ucha dolů, dostanete tak objem do spodní části obličeje.

Oválný tvar

Pokud máte obličej ve tvaru pravidelného oválu, pak jste vyhráli. Slušet vám bude úplně všechno. Můžete si dovolit krátký i dlouhý střih, s ofinou i bez. Vlasy můžete mít hladké, ale i sestříhané ve vrstvách. Vyzkoušet můžete tupé mikádo, které obzvlášť vašemu tvaru obličeje bude slušet. Hodně protáhlý ovál pak můžete opticky vyrovnat rovnou ofinou a přidáním objemu účesu kolem lícních kostí.

Kulatý tvar

Šířka a délka obličeje je přibližně stejná a tváře jsou zaoblené. Dlouhé vlasy noste sestříhané ve vrstvách. Pěkně bude vypadat, když vrstvy budou začínat kolem lícních kostí. Dovolit si můžete i krátký sestřih. Ten by však měl být také vrstveného a střapatého typu. Vyhýbejte se rovným mikádům a obecně střihům v jedné délce. Obličej můžete opticky protáhnout i ofinou na jednu stranu, která bude končit u oka.

Čtvercový tvar

Je pravidelný, stejně jako kulatý, ale čelisti jsou výrazné s ostrými hranami. Stejně jako u kulatého tvaru se vyhýbejte rovným střihům. Hodně vrstvený účes vám bude nejlépe sedět, a to v různých délkách. Vyhněte se však vlasům v obličeji, které by zasahovaly do tváře nebo brady. Delší ofina sčesaná na jednu stranu zvýrazní lícní kosti a odvede pozornost od příliš ostrých hran obličeje.

krátký vlnitý účes
Fotografie: Freepik

Tvar diamantu

Je to nejméně častý tvar obličeje. Čelo a spodní čelist jsou úzké. Nejširší část obličeje je v místě lícních kostí. Tvar tak připomíná kosočtverec nebo diamant. Ostré úhly v obličeji je třeba zjemnit. Vyhýbat byste se měly krátkým střapatým účesům. Ideální délka je po ramena nebo klíční kosti. Vrstvený nebo vlnitý účes vám bude slušet. Pokud chcete opticky rozšířit spodní čelist, zvolte mikádo v délce po bradu. Vyhněte se silným ofinám. Naopak, hladce stažené vlasy do culíku pomohou opticky rozšířit úzké čelo, a ostrý tvar obličeje tak zjemní.

Zdroj: Femmeactuelle