8 typů cvičení, která vám pomohou spálit více tuku, než běhání

Fotografie: Freepik

Patříte mezi lidi, kteří podlehli trendu chytrých hodinek nebo sportovních náramků, které vám počítají spálené kalorie? Tyto aktivity vám pomohou zhubnout rychleji.

Každého, kdo plánuje začít s hubnutím určitě napadne jako první běh. Rozhodně můžeme říci, že je to efektivní způsob: pro 155 kg vážící osobu by měl běh rychlostí 5 km/h po dobu 30 minut spálit něco kolem 298 kalorií. Někteří lidé však běhání tak docela neholdují. Možná je to proto, že se jim při něm opotřebovávají kolena a klouby, možná si prostě jen myslí, že je to nuda a možná se jim u toho špatně dýchá. Hodnoty uvedené níže znamenají průměrný úbytek kalorií u osoby, která má přibližně 155 kg a provádí uvedené cviky po dobu 30 minut.

1. Skákání přes švihadlo – 372 kalorií

Nejde jen o oblíbenou dětskou hru, ale o zcela běžné a plnohodnotné cvičení mnoha sportovců. Skákání přes švihadlo může být skvělým kardio cvičením. Kromě toho, že vám pomáhá s koordinací těla a rytmikou, dá se provádět kdekoliv a mnoha různými způsoby. Každý z vás si může vymyslet vlastní „triky“, jak toto cvičení vyzkoušet.

Fotografie: Freepik

2. Plavání (kraul) – 409 kalorií

Plavání je skvělou možností, jak spálit nějaké kalorie a zároveň předcházet mnoha nemocem. Plavání patří mezi účinné způsoby sportu, díky nimž se můžete vyhnout různým onemocněním, jako je cukrovka, mrtvice a další formy srdečních selhání. Také pomáhá posilovat svaly, ale s tou výhodou, že nezatěžuje kolena ani kyčle.

3. Lezení po skalách – 409 kalorií

Lezení je určitě adrenalinový a zábavný způsob, jak spálit nějaké kalorie. Lezení po skalách nebo na lezeckých stěnách procvičuje svaly prakticky celého těla a jeho výhody můžete pocítit i na svém duševním zdraví, protože zvyšuje soustředění a soběstačnost. Jeho nevýhodou je pouze to, že ho nemůžete provádět kde se vám zachce a je finančně náročnější.

Fotografie: Freepik

4. Jízda na kole – 614 kalorií

Úbytek kalorií dosažený jízdou na kole, stejně jako běh, má hodně společného s intenzitou tréninku. Pokud chcete zvednout zátěž, můžete během jízdy přidat i několik přerušovaných sprintů. Důvodů, proč jezdit na kole, také není málo. Kromě toho, že je to dobrý trénink s přínosem pro vaše svaly a srdce, je to pohodlný a ekologický způsob dopravy. Zkuste vyměnit auto za kolo, budete se cítit lépe a navíc uděláte něco pro své zdraví.

5. Step aerobik – 372 kalorií

Aerobik je velmi oblíbený, především u žen. Jedná se o jednu z nejpoutavějších aktivit v posilovnách, obvykle za doprovodu náladu zvedající hudby ve středním tempu. Toto cvičení je dobré nejen pro spalování tuků, ale také na zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví. Jelikož step aerobik nezatěžuje klouby, je vhodným cvičením pro osoby s osteopenií nebo osteoporózou.

Fotografie: Piqsels

6. Cvičení na eliptickém trenažéru – 335 kalorií

Eliptické trenažéry poskytují dobrý způsob, jak procvičit celé tělo. Formují spodní část těla (lýtka, stehna, hýždě) a horní část těla (paže, záda a prsní svaly). Jako cvičení s nízkou zátěží může být dobrou volbou pro ženy, které se chtějí dostat do formy po těhotenství. Trenažér je dnes běžná součást posiloven nebo si jej za dnes již přijatelnou cenu můžete pořídit domů.

7. Cvičení angličáků – 316 kalorií

Jedná se možná o jeden z nejdynamičtějších kalistenických cviků – tedy takových, při kterých využíváte k zátěži vlastní tělo, s minimální nebo žádnou pomůckou, která by vám pomáhala. Angličáky vytvářejí svalovou odezvu celého těla, což vám umožní ztratit až 10 kalorií za jednu minutu, samozřejmě vše v závislosti na intenzitě.

Fotografie: Freepik

8. Házená – 446 kalorií

Tento sport, více než jiné soutěžní hry, je také skvělým cvičením. Tato kolektivní hra patří mezi ty, u kterých spálíte nejvíce kalorií, protože se po celou dobu zápasu budete muset pohybovat. Garantujeme vám, že propotíte triko, a kromě toho vyplavíte endorfiny a užijete si spoustu legrace se svými spoluhráči.

Fotografie: Freepik

Bonus: Hra s dětmi – 372 kalorií (1 hodina)

Je to tak, nemusíte se nutně stát fitness maniaky, abychom zhubli. Hodina hravých chvil s vašimi dětmi určitě může stačit ke spálení pořádného množství kalorií. Jsme si jisti, že tato informace určitě potěšila všechny maminky s malými dětmi, které nemají čas chodit do posilovny.

Zdroj: Harvard Health Publishing