Správného držení těla lze dosáhnout jednoduchými cviky, díky kterým si zároveň ulevíte od nepříjemné bolesti

Fotografie: Pixabay

Správné držení těla se v dnešní době stává čím dál tím větším a větším problémem. Kvůli tomu, že neustále sedíme u počítače či mobilu – ať už je to kvůli práci, nebo kvůli zábavě či koníčku, je důležité si uvědomit, v jaké pozici se naše tělo nachází.

Vsadím se, že pokud si tento článek čtete, tak vaše záda jsou schoulená dopředu, směrem k hrudi a vaše hlava je skloněná dolů či nepřirozeně vystrčená směrem k obrazovce. V důsledku nesprávného držení těla je možná, nebo spíše pravděpodobné, že se u vás vyvinul tzv. hrb nebo odborně kyfóza.

Co to kyfóza je?

Kyfóza je přílišné zakulacení zad, zejména v oblasti hrudní páteře. Nejen, že nevypadá dobře, ale způsobuje také různé další zdravotní problémy jako např.:

  • Potíže s dýcháním.
  • Bolesti hlavy a migrény.
  • Potíže se srdcem.

Ano, to všechno může způsobit jeden nevzhledný Quasimodův hrb na zádech. Samozřejmě existují různé protahovací cviky, které vám záda o něco málo „narovnají“ hned, ovšem jejich účinky jsou dočasné a vaše záda se za pár hodin vrátí do původní shrbené pozice.

Jaké cviky tedy dělat?

Důležitý je výběr a pořadí cviků, které budete cvičit. Já vám dnes představím tři cviky ve správném pořadí, které byly testovány a jejich výsledky pozorovány v několika vědeckých studiích.

Prvně musíme svaly na zádech mobilizovat, protáhnout, dát jim vědět, že se něco bude dít. Pro první cvik budete potřebovat měkkou podložku pod kolena a židli bez koleček. Před židlí si kleknete a položíte na ni lokty. Dlaně poté sepnete dohromady. Lokty, záda a boky by měli být ve stejné linii. Když jste v pozici, s výdechem pomalu snižujte hrudník k zemi, boky by měly směřovat směrem dozadu, ne k zemi. Neprohýbejte záda!

Druhý cvik je vlastně variací kočky. Klekněte si na zem, ruce před sebe na šířku ramen. Abyste zaktivovali zádové svaly hrudní páteře, posaďte se zadkem na lýtka a poté provádějte kočku – prohýbejte záda.

Teď, když jste svaly protáhly, je na čase je posílit. Při tomto cviku ležíte na břiše na zemi, ruce podél těla. Cvik provedete tak, že první zvednete hruď ze země – bradu máte sklopenou směrem k vaší hrudi, nedíváte se dopředu, a poté zvednete ruce ze země. Vaše dlaně by měly směřovat směrem k zemi. Při cviku byste měli prsty natahovat k chodidlům, jako byste se jich chtěli dotknout.