Den před svou smrtí zveřejnila dopis na rozloučenou. Slova, která vypustila do světa, vhání slzy do očí

Fotografie: Depositphotos

Mladá a krásná žena, jež měla celý život před sebou. Nic nenasvědčovalo tomu, že její život skončí tak záhy. Lidem, kteří tu zůstali, napsala dopis.

Holly Butcher byla šestadvacetiletá žena, která žila v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Její vášní bylo fitness a zdraví, dokonce reprezentovala Austrálii ve squashi a hokeji. Nikoho by nenapadlo, že by zrovna ji měla zasáhnout rakovina. Když si všimla, že ji po sportu často bolívají kolena a bolesti se stupňují, vyhledala lékaře. Po sérii vyšetření se dozvěděla nemilosrdnou pravdu.

Musela se smířit s tím, že brzy zemře

Holly byl diagnostikován Ewingův sarkom, vzácný typ rakoviny kostí, který se vyskytuje u mladých a dospívajících lidí. Bohužel, rakovina byla ve 4. stadiu a šance na vyléčení neměla. Musela se smířit s tím, že má před sebou maximálně několik let života. Holly byla už vdaná a v budoucnu plánovala založit rodinu. Všechny plány však najednou přestaly mít jakýkoliv význam.

Holly se obrátil svět vzhůru nohama a situace ji donutila začít přemýšlet o věcech jinak. Jak zmoudřela, tváří v tvář smrti, se dozvídáme z jejího dopisu, který den před svou smrtí umístila na facebook. Ten je plný hlubokých pocitů zármutku a ztráty, když se musí vyrovnat s tím, že přijde o život. Je ale i plný rad pro ty, co tu zůstávají.

Využijte dobře čas, který vám byl dán

„Je zvláštní pochopit a přijmout svou smrt, když je vám 26 let. Dny plynou a ty si myslíš, že to takhle bude pokračovat. Dokud se nestane neočekávané. Vždycky jsem si představovala, jak stárnu s vráskami a bílými vlasy. Chci to tak moc, až to bolí,“ začíná svůj dopis. Život je krásný, křehký a nepředvídatelný, to, co máte teď, můžete ve vteřině ztratit.

Nepsala dopis, aby se lidé děsili smrti, ale aby se zamysleli nad tím, co je v životě skutečně důležité. Nabádá nás, abychom se přestali starat o malé a bezvýznamné stresy v životě. Abychom nezapomínali, že všechny nás čeká stejný osud, a proto bychom čas, jenž nám byl dán, měli využít co nejlépe. Existují lidé, kteří se potýkají s velmi vážnými problémy. Buďte vděční za ty malé, ale nenechte si jimi otrávit život.

Vše je tak bezvýznamné

Každodenní drobnosti, které nás rozčilují nebo stresují, bychom měli hodit za hlavu. Uvíznutí v zácpě, nepovedený účes od kadeřníka nebo celulitida na stehnech, to vše jsou malichernosti, protože Holly dodává: Přísahám, že na tyhle věci nebudeš myslet, až budeš na řadě. Všechno je tak bezvýznamné, když se podíváš na život jako celek. Sleduji, jak moje tělo chřadne, přímo před mýma očima, aniž bych s tím mohla něco dělat. Jediné, co si teď přeji, je, abych mohla mít ještě jedny narozeniny nebo Vánoce s rodinou nebo jen jeden den s partnerem a psem.“

Holly nás nabádá, abychom vyšli ven a nadechli se čerstvého vzduchu. Rozhlédli se po krásné zeleni stromů a modré obloze, abychom si uvědomili, jaká je to nádhera a štěstí, že můžeme dýchat. Někdy si máme přivstat a poslouchat ranní zpěv ptáků a pozorovat barvy vycházejícího slunce. Hudba, přátelství i naši domácí mazlíčci, to jsou důležité věci, kterým bychom měli věnovat pozornost. Každý by se měl snažit dělat především to, co naplňuje jeho srdce.

Dávejte víc, než dostáváte

Dávejte! To je další Hollyna rada: „Je pravda, že budete šťastnější, když budete dělat radost spíše druhým než sami sobě. Je mi líto, že tohle jsem nedělala víc. Od té doby, co jsem onemocněla, jsem potkala ty nejúžasnější lidi a dostalo se mi tolik podpory a lásky od mé rodiny. Víc, než kdy budu schopna dát. Na tohle nikdy nezapomenu.“

Dozvíte se také, že Holly vnímá jako naprosto divné mít na konci života peníze. Nemáte už totiž kdy si jít něco koupit a vlastně ani nic nechcete. Najednou vám dojde, jak je hloupé, že jste peníze považovali za tolik důležité. Radí, abyste je utratili za zážitky, nebo udělali někomu jinému radost místo nakupování zbytečností.

Snažte se si život spíš skutečně užít a prožít než ho zachycovat telefonem. Nikdy nedělejte věci, o nichž si jiní myslí, že jsou smyslem života. Dělejte to, co je smyslem života pro vás, i kdyby to měl být úplně obyčejný a průměrný život. Naučte se říkat ne věcem, které nechcete dělat. Nezapomeňte, že i když jste zrovna v situaci, jež se zdá být naprosto mizerná, máte vždycky možnost a sílu to změnit. A udělejte to, protože nikdy nevíte, kolik času vám tu ještě zbývá.

Zdroj: Fumara