Proč používáte nejen spodní zásuvky v chladničce špatně? Správná organizace potravin se rozhodně vyplácí

Fotografie: Unsplash

Víte, že mrazák pod ledničkou byste vlastně vůbec nemuseli používat? A že zelenina opravdu nepatří do spodních zásuvek? Je dost možné, že jste celý život plnili ledničku špatně.

Chladnička je hlavním pomocníkem každé moderní ženy v domácnosti. A asi nikdo si nedokáže představit, jak by se nám těžce bez ledničky žilo. Ale při skladování chlazeného jídla se pořád objevují nějaké otázky. Například proč stále používáme mrazák, který je pod ledničkou? Vsadím se, že zeleninu ukládáte do spodních zásuvek v ledničce. Ale víte, že na tohle zásuvky nebyly stvořeny?

Mrazák pod lednicí a jeho skutečný účel

Chladnička je zkonstruována tak, aby chlad byl nejlépe dodáván do spodních přihrádek. Pokud tedy dáte zeleninu a ovoce do mrazáku pod lednicí, riskujete, že vám zamrznou a tím se zhorší se jejich kvalita. A všechny vitamíny a živiny, pro které se ovoce a zeleninu tolik vážíme, budou ztraceny. Ukazuje se, že spodní zásuvky v lednici jsou navrženy proto, co vždycky dáváme do mrazáku. Obvykle je to maso a ryby. Ale právě pro ně jsou tyto spodní zásuvky. Odborníci doporučují ovoce a zeleninu skladovat na horních policích, kde je teplota vyšší

Fotografie: Pexels

Pravidla pro skladování potravin v ledničce

Jak tedy vlastně máte uchovávat jídlo v ledničce, aby se nezkazilo a neztratilo prospěšné vlastnosti z podchlazení? Jak jsme psali výše, je lepší skladovat zeleninu a ovoce na horních policích.

Střední police ledničky jsou určeny pro mléčné výrobky, jako je tvaroh, jogurt, zakysaná smetana nebo mléko. Spodní zásuvka je určena pro maso a ryby. Je lepší neumisťovat zeleninu a ovoce vedle klobás a sýrů, stejně jako vedle ryb. Řepa, zelí a brambory se s ovocem nemají moc v lásce. A banány jsou neradi ve stejné společnosti s citrusovými plody.

Fotografie: Pexels

Některé potraviny se úplně nejlépe uchovávají mimo ledničku. V teplejších měsících si jablka, hrušky a banány bez chlazení poradí. Brambory udržujte na tmavém a chladném místě. Rovněž neplňte ledničku konzervami. Jelikož se skladují ve vzduchotěsné nádobě, nemusí být skladovány v ledničce.

Z kořenové zeleniny je třeba odstranit zbytky půdy. Je lepší neumývat ovoce a zeleninu předtím, než je vložíte do ledničky, protože po umytí se rychleji kazí. Zeleninu nepokládejte blízko vedle sebe, protože by mohla začít rychleji hnít.

Zdroj: Goodhousekeeping