Endometrióza: Zákeřný problém, který ženám dokáže pořádně zatopit. Dobře známé příznaky ji prozradí včas

Fotografie: Depositphotos

Tato diagnóza není tak vzácná, jak by se mohla zdát. U mnoha žen toto onemocnění probíhá i bez příznaků a přijde se na ně až ve chvíli, kdy se páru nedaří otěhotnět.

Častým příznakem endometriózy je diskomfort v oblasti pánve. Pociťujete-li při menstruaci silné křeče a bolesti, neznamená to hned, že máte endometriózu. Přesto je silná a bolestivá menstruace jedním z příznaků tohoto onemocnění. Pokud vás menstruace vyřazuje z běžných aktivit, je dobré se poradit o problému s gynekologem, který vám může vhodnou léčbou od nepříjemných stavů ulevit, říká doktorka Mia Armstrong.

Jak vzniká endometrióza

Endometrióza je komplexní onemocnění, které se nemusí projevovat pouze v oblasti pánve. Endometriální buňky tvoří vnitřní děložní výstelku. Během menstruace se však může stát, že se tyto buňky dostanou přes děložní hrdlo a vagínu mimo oblast dělohy. Buňky děložní výstelky se tak dostávají do břicha a pánve, kde by být vůbec neměly. A na těchto místech pak dělají to, k čemu jsou určeny.

Množí se, aby vystlaly dělohu pro případné oplodněné vajíčko, a při menstruaci se krvácením začnou odlučovat. Tato krev však nemá kam odcházet a její přítomnost v oblasti břicha a pánve způsobuje nepříjemné příznaky. A to především silnou bolest a někdy i chronický zánět, který může způsobovat potíže i mimo menstruační cyklus. Můžete tak pociťovat bolesti i při vyprazdňování, v závislosti na tom, kde se endometriální buňky nacházejí.

Příznaky, které mohou provázet endometriózu

Nejčastější příznaky jsou tedy silné menstruační bolesti v oblasti pánve, bolesti při močení a stolici a bolesti při pohlavním styku. V poslední době se ukazuje, že endometriózu provází ve zvýšené míře i únava, autoimunitní choroby, a dokonce i deprese. Mnoho žen však žádné vážné příznaky nemá a na toto onemocnění se přijde až ve chvíli, kdy se ženě nedaří otěhotnět. Dle statistik má asi polovina neplodných žen právě endometriózu.

Fotografie: Freepik

Léčba a zmírnění projevů endometriózy

Endometriózu nelze zcela vyléčit, ale je možné ženě výrazně ulevit od bolestivých projevů. Mladším ženám je většinou nabídnuta antikoncepce, která sama o sobě zmírňuje průběh menstruačního cyklu a zeslabuje krvácení. V konečném důsledku tak může zmírnit nepříjemné pocity i bolestivost probíhající menstruace.

V případě zjizvení tkáně, které je viditelné zobrazovacími metodami, lze laparoskopicky tyto postižené oblasti odstranit, a tím opět snížit bolestivé projevy endometriózy. Tyto zákroky by se však měly provádět s rozvahou, protože samotná operace může způsobovat zjizvení, a tak by se s nimi mělo šetřit. V závažných případech se může přistoupit k hysterektomii, tedy chirurgickému odstranění celé dělohy, jako k poslední možnosti, pokud pacientka nereaguje na žádnou jinou léčbu.

Fotografie: Freepik

Endometrióza je trochu záludné onemocnění. Zatímco některé ženy pociťují nesnesitelné bolesti, jejich nález je naprosto minimální. Jiné ženy, které mají naopak rozsáhlá tkáňová zjizvení, si na velké bolesti nemusí vůbec stěžovat. Dobrá zpráva je, že existuje více nástrojů, jak ženám s endometriózou usnadnit život. Je vhodné tento problém začít řešit co nejdříve. Neléčená endometrióza může vést ke zjizvení tkání, což může způsobit problémy s početím, nebo dokonce neplodnost.

Zdroj: Healthline