Počáteční příznaky těhotenství, které jej odhalí ještě dříve než testy

Fotografie: Pixabay

Mnoho žen se přiklání k názoru, že první známkou toho, že by mohla být v jiném stavu, je vynechání menstruace. Avšak přibližně 2 týdny po početí může dojít ještě k mírnému vaginálnímu krvácení či špinění.

Průběh je mírný a bývá doprovázen i slabšími bolestmi v podbřišku. Nejedná se však o menstruaci, ale o implantační krvácení. Dochází k němu v okamžiku, kdy se oplodněné vajíčko váže ke stěně dělohy. Proto tento jev může připomínat slabší průběh menstruace.

Jestliže si tedy nejste skutečně jistá a potřebujete ihned zjistit, zda se jedná o těhotenství, je ideálním řešením odběr krve. Tan vám zaručeně potvrdí buď ještě ten den, popřípadě den následující, zda se jedná o těhotenství či nikoliv. Záleží, zda navštívíte přímo kliniku, kde testy dělají ihned, nebo svého ošetřujícího lékaře. Pokud na výsledky nespěcháte, je vhodné si všímat doprovodných projevů. V dnešním článku si prozradíme, které to jsou.

Prsa

Asi měsíc po vynechání menstruace už mohou být prsa i bradavky citlivé na dotyk. Mírně ztmavnou prsní dvorce a bývá viditelná i žilní kresba. Z bradavek může asi 40 dní po případném početí vytékat tekutina.

Jste stále unavená

Nejde však o únavu, kterou zažívá v běžném životě každý. Vaše únava a vyčerpanost pramení ze zrychleného metabolismu – díky hormonu progesteronu. Je to proto, že veškerá energie se nyní soustředí na růst embrya.

Malátnost, zvracení

Nevolnosti a pocity na zvracení vás mohou přepadat nejen ráno, ale i během dne či noci. Nevolnosti se dostavují někdy mezi 2 až 12 týdnem těhotenství. Začít vám může vadit cigaretový kouř, různé pachy a je docela možné, že se do konce těhotenství nepodíváte na některé druhy jídel. U některých žen se dostavují závratě, točení hlavy. Je to způsobeno nízkou hladinou krevního cukru nebo dehydratací.

Změny nálad

V počátcích těhotenství mohou emoce některých žen připomínat bangi jumping. Nálady mohou prudce klesat a zase vystřelovat. Mohou se střídat pocity hněvu, vzteku, lítosti a nutkání plakat. Nezřídka žena trpí různými pocity obav: z rodičovství, zvládnutí financí, o zdraví miminka, obavy z porodu, zda jí partner dost miluje a další.

Bolesti zad a hlavy  

Bolesti zad nebývají pouze známkou pokročilého těhotenství. Často se vyskytují během prvních tří měsíců těhotenství. Děloha se pozvolna zvětšuje a zabírá stále více místa. Může tedy tlačit na nervy a krevní cévy v zádové oblasti i pánve. Objevit se mohou i bolesti hlavy.