Jak rychle a jednoduše rozmrazit mrazák i se silnou vrstvou ledu. Účinná metoda krok za krokem

Fotografie: Depositphotos

Mrazák je obvyklou součástí lednice a slouží k tomu, aby naše potraviny vydržely déle. I tato část lednice ale potřebuje pravidelnou údržbu.

Problémem mrazáku je to, že aby správně fungoval, musí být pravidelně rozmrazován. Pokud k tomu nedochází, hromadí se na jeho stěnách led, který velmi výrazným způsobem ovlivňuje jeho funkci. Velké množství ledu ale také výrazně ovlivňuje využitelný prostor, který je potřebný na skladování potravin. Velké množství ledu v mrazáku také potřebuje více energie, můžeme proto být velmi překvapeni až nám přijde účet za elektřinu. 

Fotografie: Pexels

Rozmrazovat musíme pravidelně

Spolu s rozmrazením je dobré prostor důkladně vyčistit. I přesto, že je v mrazáku nízká teplota, mohou se i zde hromadit nebezpečné bakterie. Potraviny, které v mrazáku skladujeme, je dobré do mrazáku co nejdříve vrátit zpět, aby nedošlo k jejich tepelné změně. Je proto dobré vědět, jak mrazák rozmrazit co nejrychleji. K rozmrazování je dobré se uchýlit v případě, že je vrstva natolik silná, že nemůžeme zavřít dveře. 

Fotografie: DepositPhotos

Preventivně je ale dobré tuto údržbu provádět každé tři měsíce. Zajistíme si tak správné fungování nejen mrazáku, ale i celé lednice. Pokud máme moderní stroj, můžeme si všimnout, že má speciální tlačítko na odmrazování. Díky tomu je celá údržba velmi jednoduchá a stačí nám postupovat podle návodu, který jsme k ledničce obdrželi. Pokud ale máme starší typ lednice, bude zapotřebí mrazák odmrazit ručně. Výhodou je, pokud je od lednice oddělen. 

První krok je jasný, vyprázdnit prostory

Pokud máme mrazák, který funguje samostatně, máme menší výhodu. Můžeme potraviny z něj přenést do lednice. Díky tomu budou alespoň v částečném chladu a jejich rozmrazení bude probíhat pomaleji. Častěji se ale setkáme s tím, že je mrazák spojen s lednicí a budeme tedy pro jeho rozmrazení potřebovat odpojit i samotnou lednici. Jakmile zařízení odpojíme od elektřiny, je dobré pod něj umístit hadr ze savého materiálu. 

Fotografie: Unsplash

Dveře necháme otevřené, díky teplu v místnosti bude celý proces rychlejší. Pomocí vařečky nebo špachtle odlomíme největší kusy ledu. Rychlejšího tání docílíme umístěním hrnce s teplou vodou do prostoru zařízení. Jakmile je všechen led pryč, je zapotřebí stěny dočista vytřít. Na stěny spotřebiče je dobré použít směs z bílého octa a jedlé sody. Díky této kombinaci odstraníme i odolné skvrny. Následně necháme celou lednici důkladně oschnout, než ji znovu zapojíme. 

Zdroj: Goodhousekeeping