Nesprávný postup při rozmrazování masa může způsobit zdravotní potíže. Vyhněte se těmto chybám

Fotografie: Freepik

Může se to zdát jako velmi jednoduchý úkol, ale rozmrazování masa má svá rizika. Nevíte přesně, jak byste měli maso rozmrazovat, zejména když ho potřebujete mít k dispozici rychle? Nejste sami.

Jak rychle rozmrazit ryby nebo maso? I ty nejopatrnější ženy v domácnosti si pravidelně kladou tuto otázku. Samozřejmě všichni víte, že musíte produkt vyndat z mrazáku předem. Existují ovšem nepředvídatelné situace. Náhle zjistíte, že přijde na večeři více lidí, anebo jste jednoduše zapomněli maso vyndat? Když se vám to stane, potřebujete znát zaručené způsoby, jak rychle maso rozmrazit, aniž byste riskovali zdravotní problémy.

Fotografie: Freepik

Jak rychle rozmrazovat ryby

Volba metody rozmrazování závisí pochopitelně na tom, kdy konkrétní produkt potřebujete připravit. Jedna věc je, když se chystáte vařit až zítra, a druhá, když potřebujete uvařit během pár hodin nebo dokonce právě teď. V každém případě je důležité si uvědomit, že příliš rychlé rozmrazování znamená velké riziko pro vaše zdraví.

V případě ryb můžete úplně zničit strukturu masa, které potom bude jako bláto. Nouzové rozmrazování je také spojeno s tvorbou nebezpečných bakterií na povrchu masa nebo ryb. Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, doporučujeme vám tuto možnost zcela vyloučit. Pokud se pro ni rozhodnete, riskujete vážné zdravotní potíže, se kterými byste mohli skončit i v nemocnici.

Pokojová teplota není nejlepším řešením

Většina lidí nechává maso jednoduše rozmrazit při pokojové teplotě. V tomto případě je pravděpodobné, že produkt nebude vhodný ke spotřebě. Je to proto, že teplo aktivuje bakterie, které se mohou dostat na maso nebo ryby, zejména pokud je surovina nakrájená nebo je porušen její obal. Jaký je tedy správný způsob rozmrazování živočišných produktů doma? Existuje hned několik spolehlivých postupů.

Fotografie: Freepik

Spolehněte se na osvědčené metody

Bez ohledu na to, zda se jedná o maso nebo ryby, mnoho žen v domácnosti dává přednost rozmrazování v lednici. Jiní raději vloží produkt do sáčku a poté do nádoby se studenou vodou. Pamatujte, že byste v žádném případě neměli používat horkou vodu, jinak se jídlo velmi nerovnoměrně rozmrazí a ztratí svou chuť.

Další možností je rozmrazování pomocí staré dobré mikrovlnné trouby. Tato technika je poměrně kontroverzní a měli byste se k ní uchýlit pouze v případě, že potřebujete produkt skutečně okamžitě. V důsledku zahřívání může být výrobek poškozen a může se stát zdravotně škodlivým. Ani speciální program na rozmrazování vám nezaručí, že bude maso připravené ke spotřebě bez škodlivých bakterií.

Zdroj: Goodhousekeeping