Infarkt se u některých žen projevuje netypickými příznaky. Většina žen je bohužel bere na lehkou váhu

Fotografie: Freepik

Mnozí z nás si představují infarkt jako nebezpečnou chorobu. Všichni víme, že souvisí se srdcem, a proto jako její příznak bereme problémy v hrudní oblasti. Už ale zapomínáme a nebereme v potaz ostatní příznaky infarktu, které sice nejsou tak závažné, mohou však zabránit tomu, aby došlo k nejhoršímu. Infarkt totiž nezřídka vede ke smrti pacienta. Zjistěte, jaké jsou nejběžnější příznaky.

Nevolnost

Jedním z nejméně známých příznaků je právě nevolnost. Tu mnoho lidí podceňuje a přisuzuje ji k otravě z jídla. Jako Sue Palmerová. Ta ihned po probuzení pocítila silnou nevolnost. Šla se vyzvracet a poté plánovala, že si zaleze do postele a bude spát, aby tu hroznou nevolnost zaspala. Avšak jejímu manželovi se něco nezdálo. Proto donutil Sue, aby šla do nemocnice. A právě díky tomu jí zachránil život. Ukázalo se, že kdyby si lehla, jak původně chtěla, už by se zřejmě neprobudila.

Jinak bez příznaků

Sue kromě nevolnosti nepociťovala žádné jiné obtíže. Představa, že by mohlo jít o infarkt jí připadala směšná, a ještě v čekárně na pohotovosti o tom vtipkovala.

První elektrokardiogram nevykazoval žádné abnormality. Ale na druhém si lékaři všimli něčeho, díky čemuž se žena dostala ihned na operační stůl. Když se Sue po operaci probudila z anestezie, zjistila, že prodělala obrovský infarkt.

Všechno to začalo, když dorazila do nemocnice

Její pravá koronární tepna byla blokována na 10 % a centrální na 70 %! Pokud by žena nebyla okamžitě převezena na operační sál, vedlo by to k její smrti. A to je problém infarktu u žen: příznaky jsou vcelku mírné nebo zaměnitelné za jinou chorobu. Srdeční infarkt je proto možnou hlavní příčinou úmrtí u žen.

  • Dvě třetiny žen, které neočekávaně zemřely na infarkt, neměly předtím žádné příznaky.
  • U ostatních se projevily klasické příznaky, jako je bolest na hrudi nebo paži, nebo mírné příznaky, mezi které patří například nevolnost.

Další příznaky

Dalším příznakem jsou zažívací potíže nebo žaludeční potíže. Srdeční problémy jsou často doprovázeny nevolností, závratěmi a zvracením. Únava a dušnost jsou některé z hlavních, ale ne neobvyklých příznaků infarktu. K infarktu může dojít i u zdravých lidí. Nemusíte být kuřák, jíst hamburgery a mít nadváhu, takže poslouchejte signály svého těla.