Bakteriální vaginóza je nebezpečné onemocnění, při kterém může dojít k vážným komplikacím. Většina žen ho stále podceňuje

Fotografie: Freepik

Příčina této nemoci není úplně objasněna. Existují však ale rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku této intimní infekce.

Patří mezi ně

  • Nechráněný pohlavní styk
  • Vaginální výplach
  • Použití určitých metod antikoncepce

Mezi příznaky této infekce jsou vodnatý nebo nažloutlý s rybím zápachem, bolest při pohlavním styku nebo svědění v intimní oblasti. S tím jsou spojené komplikace. Bakteriální vaginóza je způsobena jednou z bakterií, která existuje ve vagině.

Onemocnění postihuje hlavně ženy v plodném věku

Riziku onemocnění je ale vystavena každá žena v jakémkoliv věku. Lékaři ještě úplně neporozuměli příčině vývoje této nemoci, ale je jasné, že pohlavní styk bez ochrany nebo nadměrná intimní hygiena můžou zvýšit riziko této nákazy. Bakteriální vaginóza je způsobená přemnožením jednoho z typů bakterií ve vagině.

Počet „dobrých“ bakterií neboli laktobacilů je obvykle větší ne počet těch „špatných“ neboli enaerobních. Jestli se ty špatné stanou dominantními, dojde k narušení přirozené rovnováhy mikroorganismů v pochvě, což způsobí právě bakteriální vaginózu. Tato nemoc může být přenosná pohlavním stykem, ale nakazit se mohou i ti, kteří nejsou sexuální aktivní.

Bakteriální vaginóza může být asymptomatická, jestli ale máte příznaky, může se objevit vodnatý výtok se žlutým nebo šedavě bílým nádechem a také charakteristickým rybím zápachem.

Ženy může po pohlavním styku cítit nepříjemný vaginální zápach. Jestli během sexu cítíte bolest, také to může být příznak této infekce. V průběhu dochází také se svědění nebo podráždění v intimní oblasti.

Mezi vzácné příznaky patří i mírné krvácení

Vaginální infekce může být doprovázena pocitem pálení při močení a také vaginálním krvácením. Tyto příznaky jsou ale vzácné. Infekce je častější u žen, které střídají sexuální partnery nebo si našli partnera nového.

Také škodí přílišná hygiena v intimní oblasti. Voda a intimní gely narušují přirozenou rovnováhu prostředí a pH pochvy. Vagina se dokáže očistit sama, takže není nutné dělat oplachy nebo jiné činnosti. Antikoncepce může taky způsobit tuto infekci. Jestli v pochvě chybí laktobacily, riziko vaginózy je vyšší.

Mohou se také vyskytnout komplikace spojené s infekcí

Ve většině případů se komplikací nemusíte bát. Ale v některých případech se mohou vyskytnout. V těhotenství může vaginóza vést dokonce:

  • k potratu
  • předčasnému porodu
  • zvyšuje riziko porodu novorozence s nízkou porodní váhou

Vaginální infekce dělá ženy zranitelnějšími, ty, které jsou HIV pozitivní a mají k tomu bakteriální vaginózu, zvyšují riziko přenosu viru na svého partnera. Riziko infekce se může vyskytnout při operačních zákrocích, jako je hysterektomie nebo kyretáž dělohy. Proto se při každém pohlavním styku chraňte a nestřídejte partnery.