Přírodní prostředky, které si hravě poradí s ucpaným nosem a rýmou přijdou v tomto období vhod

Fotografie: Pixabay

Rýma a ucpaný nos trápí každoročně tisíce lidí. Období chřipek a nachlazení především v podzimních měsících tomu moc nepřispívá a proto je nasnadě ukázat si, čím si můžete pomoci. Pokud nemůžete dýchat nosem, je to způsobeno zánětem v něm a také zablokováním nosních průchodů v důsledku velké produkce hlenu.

Nemusí však jít nutně o onemocnění, ucpaný nos může vyvolat i alergická reakce. V tomto ohledu je na výběr velké množství léků. Pokud ale máte raději přírodní medikamenty, čtěte dále a dozvíte se, jak si ulevit od rýmy přirozenou cestou.

Vyzkoušejte recepty nejen ze surovin, které najdete doma

Jako první můžete vyzkoušet listy eukalyptu, které uvolní nosní dutiny. Výtažky z jeho listů mají protizánětlivé účinky a obsahují antihistaminika. Stačit vám bude 6 listů eukalyptu a jeden litr vody. Listy přivedete k varu a dýchejte páru s hlavou přikrytou ručníkem. Opakujte tento postup, dokud se vám dutiny neuvolní.

Pomoci může také med a jablečný ocet. Pomáhají bojovat proti virům a bakteriím. Navíc působí protizánětlivě. Budete potřebovat 1 lžíci jablečného octa, lžíci medu a sklenici teplé vody. Med i ocet přidejte do vody a míchejte, dokud se nerozpustí. Tento nápoj pijte na lačný žaludek a dejte si ho každý den do doby, než vás problémy nepřejdou.

Nebojte se česneku, je to přírodní antibiotikum

Využít můžete také bylinky, konkrétně listy bazalky. Bazalka má antibakteriální účinek a navíc je osvěžující. Její listy jsou účinné proti látkám, které blokují dýchací cesty. Navíc pomáhají eliminovat hlen v nose a obnovují proces okysličování. Potřebujete pouze několik listů bazalky a sklenici vody.  Bazalku dejte do vody a nechte 10-15 minut louhovat. Nápoj můžete pít až 3x denně. Můžete také zkusit žvýkat listy bazalky ráno a večer.

Fotografie: Pixabay

Česnek působí protizánětlivě a funguje na spoustu neduhů. Používali ho už ve starověku jako součást léčby ucpaného nosu. Spolu s kurkumou pomáhají posilovat imunitní systému a poskytnou úlevu od dýchacích potíží. Na recept budete potřebovat:

  • 3 stroužky česneku
  • ½ lžičky mleté kurkumy
  • 1 sklenici vody

Vodu přiveďte k varu a poté přijdete vymačkaný česnek a mletou kurkumu. Nápoj odstavte ze sporáku, nechte ho odstát a před vypitím ho projděte sítkem. Půl sklenice denně po dobu 3-4 dnů vás zbaví problémů.

Dalším pomocníkem je zázvor. V kombinaci s citronem vytváří dvojici, která ulevuje od dýchacích cest. Zázvor má antivirové a protizánětlivé účinky, protože obsahuje složku gingerol. Jeho obsahem jsou také vitamíny a minerály přispívající ke správnému fungování imunitního systému. Zklidňuje podráždění a eliminuje hlen. Potřebovat budete čajovou lžičku čerstvého zázvoru, sklenici vody, lžíci citronové šťávy a lžíci medu.

Fotografie: Pixabay

Zázvor přidejte do horké vody a promíchejte společně s citronovou šťávou a medem. Užívejte dva hrnky denně po dobu jednoho týdne a uvidíte, že se vám bude lépe dýchat a uvolní se dutiny.

Vyzkoušejte i další babské rady

V boji proti ucpanému nosu a rýmě vám pomůže také horká koupel nebo poctivý kuřecí vývar. Dostatečným příjmem vitamínu C rozhodně nic nezkazíte, stejně jako kvalitním spánkem. Do koupele můžete přidat již zmíněný eukalyptus, použít ale můžete také citrusy nebo jehličnanovou koupel.

Důležité je smrkat a zase smrkat. Může se zdát, že to pro zlepšení stavu není dobré, ale tím dostanete bacily dříve ven z těla. Používejte raději látkové kapesníky, které se dají vyprat, pokud ale máte raději papírové, po každém použití je vyhoďte a už znovu nepoužívejte.