Příznaky rakoviny tlustého střeva se projevují nenápadně. Naučte se je rozpoznat včas

Fotografie: Getty Images

Hlavní příčinou rakoviny tlustého střeva je nevhodné stravování. Velké riziko rakoviny tlustého střeva u sebe buduje člověk, který konzumuje nezdravé potraviny na úkor těch tělu prospěšných. Tedy člověk, který jí mnoho sladkých a smažených potravin na úkor vlákniny, obilovin, vitaminů, luštěnin, čerstvého ovoce a zeleniny a mnohých dalších tělu potřebných látek.

Rakovina tlustého střeva je nádorové onemocnění, které je zhoubné. Postihuje konec tlustého střeva a konečník. Proto jsou některé příčiny patrné při vylučování.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Pro rakovinu tlustého střeva a konečníku jsou typické zejména problémy týkající se trávicího traktu, který s tím velmi úzce souvisí. Jedná se o komplikace, které se točí kolem příjmu potravy, jejího zpracování a vylučování. Mnohdy se jedná o takové problémy, které jsou doprovázeny křečmi v oblasti žaludku a břicha, bolesti břicha, nadýmání a jakékoli dlouhodobé nepříjemnosti a problémy, které pozorujeme v oblasti žaludku, břicha a střev. Mezi nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku patří tyto vnější projevy:

  • krev ve stolici
  • náhlá větší ztráta hmotnosti
  • křeče, bolesti, zvracení, nadýmání a pocit plnosti
Fotografie: Freepik

Prevence proti rakovině tlustého střeva a konečníku

U rakoviny tlustého střeva a konečníku může sehrát velkou stres, stejně tak jako u mnoha dalších faktorů. Proto byste se měli co nejméně vystavovat jakýmkoli stresovým situacím, snažit se žít klidný život bez velkých stresů tak, abyste o sobě mohli říct, že je Váš život harmonický. Skvělým způsobem je naučit se spoustu věcí házet za hlavu a naučit se nestresovat stresovými situacemi.

Místo stresování se, které nikam nevede, se naučte situace řešit, nebo se alespoň umět zklidnit. K tomu Vám může pomoci hudba, jóga, meditace, četba knih, nebo třeba procházka v přírodě či sport.

Fotografie: Pixabay

S tím souvisí také snažit se žít zdravě s dostatkem pohybu a čerstvého vzduchu. Kromě dalších je také důležité omezit stravovací návyky tak, abyste jedli a pili co nejvíce zdravě. Znamení to především přestat konzumovat tabákové výrobky, větší množství alkoholu, vyhýbat se tučnému a mastnému, zvýšit obsah ryb v jídelníčku, omezit cukr, sůl, smažená a nezdravá jídla.

Velký podíl Vašeho jídelníčku by naproti tomu mělo obsahovat ovoce, zelenina, bílkoviny, vlákniny, ve zkratce prostě vitaminy, minerály a potřebné látky pro tělo.