Techniky, s jejichž pomocí usnete za jednu minutu. Inspirujte se u armády

Fotografie: Freepik

Už po několikáté se přistihnete, že ležíte a nemůžete usnout i přesto, že je hluboká noc? Na vině může být hned několik problémů. I tak ale existuje pomoc. V této situaci se hodí vyzkoušet některou s technik, která má pomoci s navozením stavu pro spánek.

Proč nemůžete usnout?

Nejlepším lékem na problémy s usínáním je odstranění příčiny. To pro každého může znamenat něco jiného. Níže najdete přehled několika základních důvodů, které mohou za to, že se objevují problémy s usínáním.

  • Sledování televize
  • Koukání do obrazovky počítače nebo mobilu
  • Nevhodná strava
  • Nároční cvičení ve večerních hodinách
  • Chybějící pravidelná rutina pro dobu spánku

Kromě toho mohou být na vině psychické problémy, poruchy tvorby hormonu spánku melatoninu a mnoho dalších příčin. Jejich odhalení a odstranění může znamenat výrazný přelom pro kvalitnější, pohodlnější spánek s rychlejším usínáním. Níže najdete několik technik, jak usnout i v případě, kdy se vám to už nějakou dobu nedaří.

Dýchací technika 4-7-8

S pomocí této techniky dosáhnete uvolnění těla, zmírníte úzkost a snáze se přiblížíte klidnému stavu během spánku. Klíčové je vydechování ústy pro odstranění škodlivin. Dále zavřete ústa a hluboce se nadechněte nosem.

Nadechování by mělo zabrat dobu během počítání do 4. V tuto chvíli se pokuste zadržet dech na dobu 7 sekund. Po uplynutí této doby otevřete ústa a na dobu 8 sekund se snažte vydechnout všechen vzduch.

Po chvíli si techniku více zautomatizujete, takže nebudete muset složitě přemýšlet, která fáze zabírá kolik sekund. Během několika opakování by se měla dostavit úleva a pocit klidu, který plynule přeroste ve spánek.

Svalová relaxace

V rámci další techniky se zaměříte hlavně na unavené tělo, které však většinou úzce souvisí s vyčerpanou psychikou. Pro uvolnění těla před spaním vyzkoušíte každý sval na těle. Nejdříve začněte svaly na chodidlech a nohou, které vždy zatněte zhruba na dobu 5 sekund. Po této chvíli sval uvolníte a s tím si naplno vybavíte pocit, jak odchází napětí.

Pokračujte takto po celém těle, až se dostanete k obličeji. Až uvolníte všechny svaly, budete se cítit příjemně unavení. Vzhledem k přemýšlení nad zatnutými svalovými skupinami si také pěkně vyčistíte hlavu, což je další plus pro kvalitní spánek.

Nemyslete na to, že nemůžete usnout

Jistě znáte tu situaci, kdy víte, že potřebujete spát. A tak se snažíte ze všech sil usnout. Jenže čím více se snažíte, tím je to horší. Poslední rada tak spočívá v tom, přestat se snažit usnout. Nekoukejte každou chvíli na hodinky, ale radši si zkuste uvařit šálek čaje z uklidňující meduňky a spánek se pravděpodobně dostaví sám i bez násilného přemlouvání a nucení.