Spánková deprivace se může projevit různými příznaky. Naučte se s ní efektivně bojovat

Fotografie: Freepik

Dostatek spánku je podstatnou částí našeho života. Jestliže ho nemáme dostatek, nemůžeme během dne fungovat na 100 %, budeme zapomínat, usínat, neuděláme tolik věcí, jako kdybychom byli odpočatí.

Spánek patří mezi nejdůležitější věci v životě, stejně jako správná výživa a sportování. Zpočátku se mělo za to, že mezi spánkovou deprivací a přírůstkem hmotnosti je souvislost. Jedna studie zjistila, že u dospělých lidí, kteří spali málo, byla o 55 % vyšší pravděpodobnost nadváhy. Zde se ale jedná o produkci hormonů.

Spánek má vliv na koncentraci a náš výkon

Nedostatek spánku ale také může zvýšit riziko onemocnění infarktu a mozkové mrtvice, což potvrdilo několik studií. Spánek ovlivňuje metabolismus a tím i hladinu cukru v krvi. V tomto ohledu je spánek nezbytný pro to, aby náš imunitní systém fungoval správně. Když spíme méně než 7 hodin v noci, zvyšujeme tím pravděpodobnost, že onemocníme. Vzniknout mohou dlouhodobé nemoci a záněty.

Fotografie: Freepik

Nedostatečný spánek může vést dokonce k depresím. Je často jejím příznakem. Spánek a jeho nedostatek je také spojen se zvýšením rizikem sebevraždy. Jestliže váš mozek nemá dostatečný odpočinek, může se pokusit najít ztracenou energii z jídla. Budete vyhledávat tučnější, sladká jídla, která povedou k nabírání kilogramů. Nedostatek spánku může souviset s leptinem, což je hormon, který pomáhá cítit se spokojeně.

Deprivaci poznáte podle přírůstku na hmotnosti

Pokud se vaše strava nezměnila a stejně přibíráte, vzpomeňte si na váš spánkový režim. Je to začarovaný kruh, když jste unaveni, je vám většinou jedno, co jíte. Můžete popadnout první jídlo, které najdete, jenom abyste se najedli. Nedostatek spánku ale může ovlivnit také vaši paměť. Nepamatujete si, a to opakovaně, kam jste dali klíče od auta?

Když jste unavení, nevěnujete pozornost tomu, co kam dáváte. Možná se budete divit, kde je nakonec najdete! Jestli jste neustále nemocní, může za to také nedostatek spánku. Imunitní systém se pomalu hroutí a potřebuje si odpočinout. Vaše schopnost bojovat s infekcemi bude klesat, čím méně budete spát.

Fotografie: Freepik

Spánková deprivace může zhoršit schopnost rozhodovat se. Pokud málo spíte, může to narušit rychlost vysoce kvalitního kognitivního zpracování. Po dobrém odpočinku budete reagovat mnohem lépe na úkoly, které vyžadují rychlé rozhodnutí.

Podrážděnost a citlivost jsou příznaky spánkové deprivace

Pokud máte potíže se zrakem, může za to nedostatek spánku. Takoví lidé pociťují bolesti v oblasti očí a hůře se jim čte. Jestli jste často podráždění a citliví, je potřeba si odpočinout. Nejen tělo, ale mysl potřebuje odpočinek, aby mohla druhý den správně fungovat. Věci, které jsou běžné, vás mohou najednou podráždit nebo dokonce rozčílit.

Nedostatek spánku pocítí také vaše pokožka. Můžete způsobit zmatnění, nebudou se regenerovat ztracené, odumřelé buňky. Vzniknout mohou nové vrásky nebo se prohloubit stávající. Pokud chcete svůj spánek zlepšit, vypněte alespoň hodinu před spaním všechnu elektroniku, dodržuje harmonogram, choďte spát každý den ve stejný čas.

Zdroj: MedicalNewsToday