Konopné mléko a jeho bonusy

Zdravá strava je jedním z pilířů plnohodnotného a spokojeného života, bez kterého nebude člověk nikdy tak „vyladěný“. Dnes se zaměříme na konopí, které je všestranně využitelnou plodinou, jež našlo své využití také při terapii rakoviny. Z konopí se dnes vyrábí řada produktů, jak z oblasti kosmetiky, tak i zdraví.

Konopné semínko je přirozeně bohaté na omega 3 a 6. Omega 3 a 6 (GLA) jsou esenciální mastné kyseliny (EFA), jež si lidské tělo nedokáže vyrobit samo, proto musí být dodáváno prostřednictvím potravy. Konopí je jednou z nejstarších plodin, která se pěstuje ve světě. Roste velmi rychle – ve skutečnosti jde o jednu z nejrychleji rostoucích rostlin na zemi. Využitelná je každá část rostliny. Ze semen se vyrábějí zdravé potraviny, potravinové doplňky či se přímo konzumují semínka a stonky na eko-stavební materiály.

4 nejběžněji nabízené produkty

Nejběžněji se setkáte se čtyřmi způsoby, jak je konopí nabízeno: loupaná semena, prášková forma – protein, konopný olej a mléko. Dnes bude řeč o mléce, které jsem si oblíbila a požívám jej pravidelně.

Bonusy pro zdraví, které přináší konopné mléko

Konopné mléko se vyznačuje nízkým obsahem nasycených tuků, je bohaté na vápník a vitamín D2. Neobsahuje laktózu, sóju, lepek a alergeny.  Je bez umělých sladidel, barviv, cukrů a konzervantů. Vhodné je také i pro vegany.

Domácí konopné mléko

Konopné mléko pokud jej nesežene nikde v obchodě, zdravé výživě či e-shopu si můžete doma připravit i sami.konopné mléko K výrobě budete potřebovat pouze konopná semena, vodu a mixér. Nejlepší na tom je, že konopné semínko nemusíte předem namáčet, takže můžete mít sklenku domácího konopného mléka během několika málo minut.

Chuť mléka ovlivníte dále přidáním „zdravého sladidla“, jako je třeba med, případně i vanilkový extrakt. Ve 100ml mléka se nachází přibližně 46 kalorií, 3g sacharidů, 3g tuku a 2g proteinu. Konopná semena jsou bohatá na minerály, vitamíny, zdravé tuky, antioxidanty, vlákninu, živé enzymy a přírodní chlorofyl, kompletní protein a 10 aminokyselin. Obsahuje silné protizánětlivé vlastnosti, které přispívají k opravám tkáně, zejména po cvičení – napomáhá svalové regeneraci.

Obrázek: pixabay.com