Rizikové skupiny, které jsou nejvíce ohroženy infarktem. Předcházejte tomuto závažnému onemocnění

Fotografie: Freepik

Infarkt je odumření buněk srdečního svalu. K tomu dojde, pokud je zablokovaný přívod krve do srdce, a to v důsledku ucpání věnčitých tepen. Ve většině případů je příčinou ischemická choroba srdeční.

Co je ischemická choroba srdeční?

V průběhu let, jak stárneme, se v našich cévách usazují aterosklerotické pláty, které postupně omezují průtok krve. Může se stát, že se vlivem těch usazenin průtok krve úplně zablokuje. Další případ infarktu je ten, když se nějaký aterosklerotický plát utrhne, vznikne krevní sraženina, která může také úplně ucpat tepnu. Usazeniny jsou důsledkem nesprávné životosprávy, kouření, nedostatku pohybu, nadměrné konzumace alkoholu. A také mají vliv dědičné dispozice.

Jak předcházet onemocnění ICS?

Především je si třeba uvědomit, že moderní civilizace úplně změnila styl života. Máme mnohem méně pohybu, jíme příliš mnoho cukrů, nasycených tuků, kouříme, pijeme alkohol, a prakticky neustále žijeme ve stresu.

Když se čteme všechny tyto faktory, pak se nemůžeme divit, že infarkt je nejčastější příčinou úmrtí. Existují věci, které můžeme změnit, a výrazně snížit riziko ICS a infarktu, a pak ty, které jsou nám dané, a s těmi nic dělat nemůžeme. Pojďme se zaměřit na ty faktory, které lze změnit.

Životospráva – základní kámen zdraví

Jen tak pro zábavu si zkuste po dobu jednoho týdne zapisovat vše, co jste snědli a vypili. Budete dost překvapeni, jak špatně se stravujete. Konzumujeme příliš mnoho rafinovaných potravin, které pro naše tělo nemají žádnou výživovou hodnotu, stravujeme se ve stresu, místo abychom chodili pěšky jezdíme autem, MHD, pijeme alkohol, kouříme. Vše, co bylo napsáno výše lze změnit.

  • Přestat kouřit – kromě pevné vůle a opravdového přání to dokáže málokdo. Přitom cigarety poškozují snad všechny orgány v těle.
  • Více se hýbat – zkuste vystoupit z MHD o zastávku dříve a dojít do práce pěšky, stejně tak odpoledne z práce, o víkendu jít na delší procházku a postupně přidávat přirozený pohyb, i hubnutí se dostaví snáze.
  • Změnit jídelníček – v první řadě omezit cukr, smažené jídlo, polotovary, naopak přidat ovoce, zeleninu, když tuky, tak rostlinné, které nejsou rafinované, jíst více luštěnin, obilovin, klíčků, semínek, ořechů – všechny tyto potraviny obsahují minerály, vitamíny a výživné látky, které naše tělo potřebuje, přestat pít litry kávy, stejně nám nepomáhá, zkusit bylinkové čaje, kvalitní čistou vodu.
  • Alkohol – kdo vypije několik piv za týden, a všechny kalorie pak vypotí při práci, nebo při sportu, nemusí mít obavy, stejně tak ten, kdo si občas dá skleničku vína. Pravidelná konzumace u lidí bez fyzické aktivity, navíc nezřízená už důvodem k zamyšlení určitě je. Tvrdý alkohol je největší zabiják.

 Další příčiny ICS

Je to určitě nějaké onemocnění, například diabetes. Tím že naše tělo nedokáže zpracovat cukry, vznikají v našem těle procesy, které ho poškozují. Jedním z nich je i ucpávání cév. Pokud delší dobu pociťujete neobvyklé příznaky, je vhodné poradit se s lékařem.

Fotografie: Freepik

Dále je to neléčený vysoký tlak. Při hodnotách 140/90 mmHg a vyšších, už mluvíme o vysokém tlaku. Často dlouhou dobu ani nevíme, že ho máme vysoký. Až při kontrole u lékaře to zjistíme. Můžeme pak celý život užívat léky, nebo zkusit změnou jídelníčku, pohybem tlak snížit.  Dále je to vysoká hladina cholesterolu v krvi. Právě cholesterol způsobuje zanášení cév a jejich ucpání. S tím vším souvisí i naše váha. Obezita je problém, který sužuje velké % populace.

Prevence je snadnější, než léčba

Začít není nikdy pozdě. Protože infarkt i dnešní vyspělé medicíně ročně zabíjí tisíce lidí. Změnit svůj život, svoje návyky, je mnohem méně bolestivé, než se měsíce léčit, nebo na ni dokonce zamřít.