Vejce jsou dokonalá zásobárna živin s mnoha zdravotními benefity, před kterou stále někteří varují

Fotografie: Pixabay

Vejce jsou považována za jednu z nejvýživnějších potravin. I když jsou nesmírně cenným zdrojem živin, někteří varují před přílišnou spotřebou kvůli velkému množství cholesterolu obsaženého ve žloutku. Světová zdravotnická organizace doporučuje 1–2 vejce denně. Zjistěte, jaké jsou další zdravotní benefity vajec a co znamenají označení vyražená na skořápce.

Nutriční superpotravina: pomáhá naší paměti a podporuje hubnutí

Jedinečné složení a nutriční hodnoty vajec jsou oceňovány již stovky let. Obsahují většinu živin nezbytných pro správné fungování těla. Vaječný žloutek je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na fungování našeho těla. Je zdrojem vitamínů A, D, E, K, B1, B2, B5, B6, B9 a B12, stejně jako vápníku, zinku, fosforu a železa, díky čemuž je jeho konzumace obzvláště doporučována lidem bojujícím s anémií.

Kromě toho je žloutek cenným zdrojem cholinu, což je složka nezbytná pro vývoj mozku, což má také pozitivní vliv na naši paměť. Vejce také obsahují lutein a zeaxanthin, antioxidanty, které snižují riziko očních chorob.

Navíc je bohaté na vysoce kvalitní živočišné bílkoviny, které mají příznivý vliv na zdraví kostí. Výzkum ukazuje, že vejce zvyšují sytost, a proto hrají důležitou roli při hubnutí, navíc má nízký obsah kalorií.

Víte, co se ukrývá pod čísly na skořápce?

Slepičí vejce dostupná v obchodech se navzájem liší podmínkami chovu slepic, které je snášejí. Na skořápce můžeme najít čísla od nuly do trojky. Co to znamená?

  • 0 – vejce pocházejí z ekologického zemědělství. Slepice jsou chovány na tradiční farmě, jsou krmeny biopotravinami, nedostávají antibiotika ani jiné léky.
  • 1 – vejce z volného výběhu. V tomto případě slepice také nejsou zavřené a mají volný výběh, ale jejich jídlo není tak přísně kontrolováno.
  • 2 – vejce pocházejí z halového chovu. Slepice se pohybují pouze kolem kurníku, nechodí ven a jsou krmeny speciálním krmivem.
  • 3 – vejce z chovu v klecích. Slepice zůstávají pouze v kleci, dostávají speciální krmivo.

Co dalšího se dočteme na skořápce a jaká vejce kupovat?

Na vejci dále najdeme kód země, ze které pochází, a identifikaci konkrétního chovu. Ve vejcích slepic chovaných v hale nebo kleci chybí část živin, které jsou obsaženy ve vejcích „šťastných slepic“.

Uzavření, a tedy nepříjemné a stresující podmínky, mohou mít za následek horší kvalitu vajec. Nejcennější vejce jsou proto ta od volně žijících slepic, jejichž životní styl není člověkem řízen. Tato zvířata žijí volně a jedí vše, co najdou na zemi: žížaly, zrna, listy.

Jaký je nejlepší způsob přípravy vajec?

Smažená, naměkko nebo míchaná: jaká je nejlepší forma přípravy vajec? Nejvýživnější jsou vejce vařená po krátkou dobu, případně smažená. Dlouhé tepelné ošetření způsobí, že ztratí některé minerály a vitamíny. Po 10 minutách vaření nebo smažení se nutriční hodnota bílkovin sníží na polovinu.