Jednoduchá pravidla, která pomohou udržet životně důležitý orgán dlouhodobě zdravý

Fotografie: Freepik

Ledviny jsou důležitý orgán, který kvůli nezdravému životnímu stylu může velmi trpět. Ledviny čistí krev, udržují rovnováhu elektrolytů a také odstraňují odpadní látky a toxiny z těla.

Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, budou ledviny zdravé a budou moci plnit svou funkci správně. Předejte tak nemocem nebo dalším potížím, které se ze začátku nemusí jevit jako závažné, ale postupem času bude bolest silnější.

Fotografie: Freepik

Dodržujte předepsaný příjem soli a omezte cukr

Jedním z pravidel je nepřesolovat pokrmy. Měli byste svůj příjem soli omezit na pět gramů denně. Je třeba ale mít na paměti, že mnoho soli obsahují hotové zpracované potraviny, takže nejlepší možností je vařit si doma a používat také jiné koření, než je sůl. Správnou výživou si budete udržovat optimální váhu, snížíte krevní tlak. Ten souvisí s chronickým poškozením ledvin.

Proti rozvoji srdečních chorob, krevních cév a proti cukrovce můžete bojovat pravidelným pohybem. Můžete cvičit každý den několik minut, nebo si cvičení či sport rozvrhnout do delších časových úseků několikrát týdně. Pozor si dejte také na hladinu cukru v krvi. Problém s vysokou hladinou cukru v krvi trápí hlavně lidi středního a staršího věku. Poškození ledvin úzce souvisí s diabetem.

Fotografie: Freepik

Při preventivní prohlídce si nechte zkontrolovat krevní tlak

Hypertenze je onemocnění, které je velmi často bez příznaků a poškozuje právě ledviny. Pokud krevní tlak překračuje často normální hodnoty, můžete se jednat o tuto nemoc. Důležité je pravidelné monitorování, aby se onemocnění včas zachytilo. Výrazně může pomoci změna životního stylu a vybrané léky.

Pití vody je důležité pro každého z nás. Pomáhá odstraňovat toxiny z těla, stejně jak škodlivé látky. Množství vypití vody závisí nejen na zdravotním stavu, ale také na hmotnosti nebo fyzické aktivitě. Kouření je zlozvyk, který ovlivňuje snad všechny orgány v těle. Kouření zvyšuje riziko rakoviny v ledvinách až o 50 %. Nebezpečím pro ledviny mohou být léky, které berete – vždy se raději poraďte s lékařem, jestli jsou pro vás vhodné. V opačném případě mohou ledviny poškodit.

Zdroj: Healthline