Pokud jste vyřadili těstoviny ze svého jídelníčku, protože doufáte, že zhubnete a uděláte něco pro své zdraví, opak je pravdou

Fotografie: Pixabay

Těstoviny, mnohými lidmi obdivovaná příloha, jinými zase nenáviděná. Jedno je jisté, děti těstoviny milují na jakýkoliv způsob. Pokud hubnete nebo se věnujete zdravé výživě, jistě jste už zaslechli, že jsou těstoviny plné rafinovaných sacharidů, které rapidně zvyšují hladinu glukózy v krvi a mohou způsobovat vysoký krevní tlak.

[ hana-code-insert ] 'seznampodperex' is not found

To ovšem ale neznamená, že byste ze své stravy měli definitivně vyloučit vynikající těstoviny. Ovšem, je dobré popřemýšlet o změně těstovin z bílých na celozrnné. Takové těstoviny jsou nabité minerály – selenem, mědí, manganem a fosforem, vlákninou a jinými prospěšnými látkami. Pokud tedy zbožňujete těstoviny a bojíte se, že ty bílé jsou zdraví škodlivé, dopřejte si ty celozrnné. Seznamte se s jejich účinky na zdraví a výhodami.

Fotografie: Pixabay

Účinky spojené s celozrnnými těstovinami

Věděli jste, že i takové těstoviny mohou mít antioxidační vlastnosti? Ano, rozhodně mohou. Budou chránit před volnými radikály, kteří rádi poškozují vaše buňky. Poškozování buněk volnými radikály je spojováno s předčasným stárnutím, infarktem, autoimunitními chorobami, ale i rakovinou.

Jedním důležitým enzymem, který je potřeba každý den doplňovat, se nazývá mangan neboli superoxid dismutáza. Pouze 140 gramů celozrnných těstovin obsahuje 97% denní dávky manganu. Dopřejte si je alespoň jednou týdně, jistě uděláte dobře.

Obsah celozrnných těstovin

Mají mnohem nižší obsah sodíku než bílé těstoviny a neobsahují cholesterol. Proto jsou mnohem výhodnější k jídlu, a navíc nebudou poškozovat vaše srdce a cévy. Také nezvyšují krevní tlak. Další výhodou je obsah komplexních sacharidů, ze kterých bychom měli přijímat 45-65% kalorií. Jejich trávení je pomalejší, tudíž budou celozrnné těstoviny vhodnější variantou.

Zkombinujte těstoviny s jakýmikoliv bílkovinami, ať už s masem nebo sýry a zeleninou. Tehdy vám takové těstoviny poskytnou veškeré nutriční potřeby, které vaše tělo potřebuje. Ani na energii strádat nebudete.

Fotografie: Pixabay

Hubnutí a těstoviny

Jste milovníkem italského jídla? A jak je jistě známo, Italové milují těstoviny a většina jejich jídel se skládá z těstovin. Nevyhýbejte se celozrnným těstovinám ani tehdy, když chcete zhubnout. Dobrou zprávou je, že konzumace menších porcí celozrnných těstovin bez přidaného cukru a mnoho živočišného tuku nebudou vaší postavě ubližovat.