Oblékání bylo v 18. století pro ženy doslova peklem. Video ukazuje, co všechno musely vydržet

Fotografie: Depositphotos

V minulosti nebylo oblékání u žen vůbec jednoduchou záležitostí. Občas trvalo i dlouhé hodiny, než mohla žena vůbec vyjít z domu.

V dnešní době je oblékání velmi oblíbenou činností mnoha žen. Ale věděli jste o tom, že v minulosti tomu tak vůbec nebylo? Samozřejmě, že každá žena vždy chtěla vypadat co nejlépe, ale rozhodně tomu nebylo tak, že by si vzala nějaké šaty, k tomu boty a mohla vyrazit. Oblékání byl totiž zdlouhavý proces a dost často si potom žena ani nepřipadala pohodlně. Podívejte se na video.

Jak služebné oblékaly dámu

Když se zadíváte do minulosti, určitě si všimnete, že snad každé období s sebou přinášelo nějaké změny. Ať už se jednalo o kulturu, umění, jídlo nebo právě módu. A právě takové 18. století bylo ve všech směrech velmi plodné. V tu dobu byla například podepsána Smlouva o nezávislosti Spojených států amerických, propukla francouzská revoluce nebo také začalo hnutí známé jako osvícenství.

Fotografie: Pexels

O to, jak se v té době žilo, se zajímá i dnes opravdu velké množství lidí. A to nejen milovníci historie. Vy se nyní můžete podívat na to, jak se asi ženy v té době oblékaly. Na videu níže je vše pečlivě a názorně ukázáno a vy tak můžete vidět, jak služebné oblékaly dámu na nějakou slavnostní akci. Jak později uvidíte, nebylo to vůbec jednoduché a pro dámu to nebylo nic moc příjemného.

Ženy toho na sobě nosily hodně

Asi nejdůležitější je, že se šaty musely oblékat v určitém pořadí, které nesmělo být porušeno. Především šlo o to, aby došlo k co nejvýraznějšímu zúžení pasu. První na řadě byla plátěná košile, po ní následovaly hedvábné nebo vlněné punčochy, jež byly zdobené u kotníků. Poté si žena oblékla spodničku a po ní korzet, který musel držet opravdu pevně.

Aby si žena někam mohla schovat své cennosti, byly k oděvu přidělány i dvě tajné kapsy. Na boky byl připevněn i smotek vlny, aby šaty měly dostatečný objem. Nakonec přišly na řadu samotné šaty. Velmi důležitou roli hrály také boty a klobouky. Musí se uznat, že v této době ženy chodily oblékány opravdu velmi elegantně, ale je dost možné, že jim to nebylo vůbec pohodlné.

Zdroj: Twice