Pokud se z vašeho vztahu vytratila vášeň, může být na vině jeden z jejích 6 zabijáků

Fotografie: Freepik

Každý vztah v průběhu svého fungování prochází různými zkouškami a krizemi. Jednou z nich může být ztráta vášně. Zjistěte, co ji způsobuje a jak to můžete napravit.

Zdravý a fungující vztah není a nikdy nebyl samozřejmostí. Na tom, aby se oba partneři cítili ve vtahu dobře, se totiž musí vynaložit určité úsilí. V opačném případě riskujete postupné odcizení, ztrátu zájmu jeden o druhého, vyhasnutí vášně, absenci intimity a v krajním případě i rozchod. Pokud si právě nyní procházíte určitou vztahovou krizí, kterou provází ztráta vášně, zjistěte, zdali za tím nestojí některá z šesti „drobností“, jež vášeň přímo zabíjí.

Situace, které ničí vášeň ve vztahu

Začátky drtivé většiny vztahů jsou „zalité sluncem“ a plné vášně a intimity. Ovšem s tím, jak se jednotlivé vztahy vyvíjí, přichází jakési citové ochlazení a vy můžete pozorovat, že se vášeň postupně vytrácí pryč. Nejde však o přirozený proces, ale o následek vašeho změněného chování. Mezi šest nejčastějších důvodů patří každodenní starosti, které váš vztah opanovaly. Pokud dennodenně řešíte, kdo umyje nádobí, proč nejsou srovnané boty v botníku či kdo vyzvedne děti ze školky, pro vášeň nezbývá místo.

Fotografie: Freepik

Dalším důvodem absence vášně jsou drobné křivdy, které se během doby trvání vztahu nakupily. V případě, že vzájemná nevraživost a negativní postoj k partnerovi přeroste únosnou mez, vtah – potažmo vášeň – trpí. Třetím důvodem je nedostatek společných plánů, které s partnerem máte. Společně strávené chvíle totiž intimitu i vášeň posilují – v případě, že ve vašem vztahu chybí, začne v něm po nějaké době scházet i vášeň.

Fotografie: Pexels

Čtvrtým důvodem bývá přemíra společenské aktivity jednoho z partnerů, a to zejména ve chvíli, kdy začne přímo zasahovat do samotného vztahu. Ani jeden z páru by neměl mít pocit, že jsou pro jeho partnera společenské události důležitější než on sám. Pátým důvodem je ztráta důvěry jeden ve druhého. V momentě, kdy se ze vztahu vytrácí důvěra, vytrácí se paralelně s ní i vášeň. Poslední důvod je spánková deprivace. Ačkoliv to může znít banálně, únava a vášeň dohromady jednoduše nejdou.

Víte, jak můžete krizi zažehnat?

Ačkoliv se některé důvody mohou zdát nepřekonatelné, vždy existuje naděje na obnovení fungujícího vztahu. Ovšem v tomto úsilí je nutná spoluúčast obou partnerů. V prvním kroku si pojmenujte váš problém – je jím nedostatek společně strávených chvil? Začněte si vytvářet společné plány například na víkend. Můžete si zajít na romantickou večeři, vyrazit na výlet, nebo si třeba vyjet na kole. Trápí vás nedostatek spánku? Zkuste snížit míru stresu ve vašem životě.

Fotografie: Freepik

Pokud se vám podařilo eliminovat pojmenovaný problém, nechte si dostatek času a prostoru, aby se měla vášeň šanci vrátit. Stejně, jako se nevytratila přes noc, se ani přes noc nevrátí. Budete-li mít i po uplynutí nějakého toho času s obnovením vášně problém, můžete ji zkusit probudit podpůrnými způsoby. Mezi ty patří kupříkladu vhodně zvolená hudba, vůně či nejrůznější erotické pomůcky, které vám pomohou prozkoumat další oblasti vaší intimity.

Zdroj: WomensHealthMag