Forma úpravy česneku rozhoduje o obsahu zdravých látek při jeho konzumaci

Fotografie: Freepik

O tom, že česnek je zdravý a měl by mít své místo snad v každém jídelníčku není žádných pochyb. Jenže správná úprava dokáže poměrně výrazně ovlivnit to, kolik prospěšných látek v česneku zůstane a jaké naopak budou zničeny.

Syrový česnek je nejsilnější

V česneku se ukrývá velmi důležitá a zdraví prospěšná látka alicin. Nevýhodou této sloučeniny je fakt, že se během tepelné úpravy znehodnotí a přestává být tolik účinná. Pro co možná nejlepší využití síly česneku se tak doporučuje především konzumace v syrovém stavu.

Pokud si na to troufáte, zkuste sníst jeden stroužek. Pozor si však dejte na silné aroma a pálení v puse, takže může být lepší příliš ho nekousat. Zkuste si tak připravte již rozmačkanou česnekovou pastu, kterou jednoduše spolknete.

Fotografie: Pixabay

Proč jíst syrový česnek?

  • Snížení hladiny cholesterolu
  • Zlepšení zdraví srdce
  • Prevence proti ucpání tepen

Takový syrový česnek nemusí chroupat samotný, ale dá se využít i do pokrmů studené kuchyně. Tím pádem zachováte jeho prospěšnou sílu, ale zároveň se nebudete trápit. Skvělá je například česneková pomazánka. S trochou citu se česnek hodí také do salátové zálivky či do různých dresinků, kde ho opět skvěle zakomponujete ve své čerstvé a co nejvíce účinné podobě.

Česnekový čaj

Dalším způsobem, jak do organismu dostat česnek s dostatečným obsahem prospěšných látek je česnekový čaj. Příprava je velmi jednoduchá. Stačí nakrájet jeden stroužek česneku na plátky a zalít horkou vodou. Necháte několik minut luhovat a následně můžete vypít. Pro ještě silnější odvar se doporučuje česnek ve vodě chvíli povařit.

Pro příjemné aroma tak můžete klidně přidat i trochu skořice. Když navíc přidáte citron a med, získáte kupodivu poměrně lahodný nápoj, který bude ideální například během nachlazení či pro posílení oslabené imunity.

Ideální ingredience pro vaření

I přesto, že vařením a tepelnou úpravou ztrácí česnek trochu své síly, rozhodně se vyplatí přidat ho do nejrůznějších receptů. Každé jídlo totiž výborně ochutí. Pro nejlepší kuchařské výsledky a pozitivní účinky na zdraví se snažte používat čerstvý česnek. Ten v sušené granulované podobě by měl být jen jakousi pohotovostní náhradou.