Potraviny s vysokým obsahem proteinů volí lidé hlavně kvůli hubnutí

Přemýšlíte, jakým ideálním způsobem nabrat svalovou hmotu a také u toho zhubnout nějaký ten přebytečný kilogram? Tohle všechno nabízí strava s vysokým obsahem proteinů, rozpohybuje vám totiž metabolismus. Nejhodnotnějšími produkty, které zákonitě doplní potřebné bílkoviny, jsou například mléčné výrobky, ryby, libové maso, nebo fazole.

Jaké účinky má strava s vysokým podílem proteinů?

Pakliže se rozhodnete do svého jídelníčku zařadit více potravin s vysokým obsahem bílkovin, svému tělu pomůžete nejen k rychlejšímu spalování, zároveň tato strava působí na:

  • úpravu hladiny cholesterolu v krvi (podpoří snížení LDL „zlého“ cholesterolu)
  • regulaci krevního tlaku u lidí, kteří se léči s hypertenzí
  • prevenci osteoporózy, obezity, diabetu

Zdá se, že strava plná bílkovin je opravdu blahodárná pro náš organismus. Soustřeďme se nyní na to, jak proteinový jídelníček může konkrétně ovlivnit redukci hmotnosti.

Jak účinně zhubnout s proteinovým jídelníčkem

Hubnutí pomocí vysokého podílu bílkovin v jídelníčku se doporučuje především proto, že proteiny dokážou na dlouhou dobu člověka zasytit, aniž byste jich snědli větší množství. Mají totiž daleko vyšší množství kalorií, než například ovoce a zelenina. Odborníci na výživu doporučují regulovat denní množství přijatých bílkovin dle tohoto vzorce: na 0,45 kg vaší hmotnosti jíst maximálně 0,5 až 1 gram proteinů.

Cílem je doplnit alespoň 30 gramů bílkovin na snídani. Doplnění proteinů může být problematické především u vegetariánů a veganů. S čistě rostlinné stravy je totiž náročnější získat dostatečný příjem bílkovin.  Ideální je při proteinové dietě zařadit do svého jídelníčku především drůbeží maso, mořské plody, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a libové hovězí maso. Tyto produkty umožňují i chutné kombinace.

Fotografie: Pixabay

Na čem všem závisí to, jak rychle s proteinovou dietou zhubnete?

Shazování přebytečných kilogramů s pomocí proteinové diety půjde každému s rozdílnou rychlostí. Rozhodujícími aspekty je pohlaví, věk, a to, jak se dotyčný stravoval před zahájením bílkovinného jídelníčku.

Má proteinový jídelníček nějaké nevýhody?

Tím, že se budete soustředit jen na příjem potravin s vysokým obsahem proteinů, se můžete ochudit například o potřebnou vlákninu. Můžete tak pociťovat zprvu větší pocit nadýmání, nebo zácpu. Proto i během tohoto jídelníčku byste neměli zapomínat na pravidelné doplňování zeleniny a ovoce s vyšším podílem vlákniny. Skvělé jsou i luštěniny.

Je nutné proteinovou stravu konzultovat s lékařem?

Pokud se léčíte s chronickými nemocemi, je dobré prokonzultovat jídelníček s vyšším obsahem bílkovin s ošetřujícím lékařem. Zcela nevhodná je tato strava především pro ty, kteří se léčí s onemocněním ledvin. Zde je prakticky tento jídelníček zapovězen. Pozor si také dávejte na množství doporučené konzumace proteinů za den. Kdybyste to náhodou s bílkovinami přehnali, můžete trpět nadměrným močením, křečemi, či zácpou. V tomto případě opět přejděte na stravu, na kterou jste byli zvyklí předtím.

Úvodní Fotografie: Getty Images