Konzumace čokolády zlepšuje paměť. Jen je potřeba zvolit správné denní množství pro dosažení kýženého efektu

Fotografie: Freepik

Výzkumy ukazují, že chemikálie, které jsou obsaženy v kakau mohou zlepšit paměť u starších dospělých. Vědci zjistili, že flavanoly zlepšily výkon u lidí ve věku 50 až 75 let.

Flavonoly jsou rostlinné chemikálie, které se vyskytují právě v kakaových bobech. Patří do skupiny sloučen zvaných polyfenoly – ty se nacházejí v červeném víně, čaji nebo olivovém oleji. Flavonoly jsou bioaktivní složky potravy a chrání před kognitivním stárnutí, zlepšují výkon a zvyšují průtok krve do mozku.

Fotografie: Freepik

Čokoláda je pochoutka, nikoli zdravé jídlo, varují vědci

Čokoláda má obecně nízký obsah flavanolu. Populární značky čokolády, jako je například tyčinka Mars, jsou nespolehlivých zdrojem flavanolů, i když standardně jsou flavanoly v tmavé čokoládě hojné. Pro milovníky čokolády to není dobrá zpráva, čokolády jsou plné cukru a nezdravých tuků a měla by být konzumována s mírou v rámci zdravého životního stylu.

Konzumace podle vědců není prospěšná pro naše kognitivní zdraví a není spolehlivým zdrojem těchto sloučenin. Flavanoly se při zpracování kakaa na čokoládu rozpadají, takže se z čokolády stává jejich nespolehlivý zdroj, jak uvedla mluvčí společnosti Mars Inc.

Flavonoly podle studií zánět spojený se srdečními chorobami a také snižují pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, které mohou být velmi nebezpečné. Pomáhají kontrolovat cukrovku a vysoký krevní tlak. Dietní kakaové flavanoly zvrátí pokles paměti související s věkem.

Fotografie: Freepik

Vědci přijali novou studii, kam přijali osoby ve věku 50-75 let

Chtěli zopakovat původní objevy v ještě větším měřítku, a tak se jejich studie zúčastnilo 211 zdravých lidí ve věkové kategorii 50-75 let. Na začátku a na konci studie byli účastníci podrobeni několika kognitivním testům k posouzení jejich myšlení. V průběhu výzkumu byli rozděleni do dvou skupin a dostávali jednu ze tří různých úrovní doplňku flavanolů:

  • Nízký příjem 260 mg denně
  • Střední příjem 510 mg denně
  • Vysoký příjem 770 mg denně

Poté dostali tři různé testy, které souvisely s pamětí a funkcí mozku – test učení seznamu, kde našli učení různých písmen v pořadí a jejich opakování, nebo měli třídit věci ze seznamu. Vědci zjistili, že flavanoly zlepšují výkon pouze u paměťové úlohy, která je spojená s učením seznamu.

Užívání této látky nezlepšilo výkonnost při rozpoznávání objektů, což je koncový bod studie, uvedli vědci v článku. Výsledky ukazují, že kakao pomáhá starším lidem vybavit si informace v krátkodobé paměti, ale také v menší míře pomáhá identifikovat vizuální podobnosti mezi objekty a vzory. Analýza ukázala, že problém s rozpoznáváním objektů může být pro starší účastníky obtížný. Byly by potřeba další rozsáhlé studie, aby se plně pochopilo, zda strava s vysokým obsahem flavanolů může zlepšit paměť a koncentraci ve stáří. Stále investují do dalších výzkumů a hledají způsoby, jak chránit mozek a snižovat riziko nemocí, které způsobují demenci. Preventivním opatřením je zdravá strava, pravidelný pohyb, žádné kouření ani pití alkoholu.

Zdroj: Healthline