Barva ušního mazu může vypovědět mnohé o vašem zdravotním stavu

Fotografie: Depositphotos

Pokud si pravidelně čistíte uši, tak jste si možná všimli, že barva mazu se může mnohdy lišit. Co možná nevíte je, že má také význam pro zdraví.

Čištění uší jednou během několika dní až týdne se stalo naprosto normální součástí hygieny. Nejčastěji jsou k tomu využívány vatové tampónky, na kterých jde krásně vidět, v jaké kondici se ušní maz zrovna nachází. Ten je pro člověka důležitý už jen proto, že má ochrannou funkci ucha. Navíc oho může hodně prozradit o zdraví.

Ušní maz zabarvený do šeda

Pokud jste si všimli, že je váš ušní maz zbarven do šeda, nemusí to nutně nic znamenat. Jestliže na sobě nepozorujete žádné další změny, tak je to naprosto neškodné. Pravděpodobně to bude způsobeno prachem a nečistotami, které se do ucha nachytají a to hlavně, pokud žijete ve velkém městě nebo se v něm pravidelně pohybujete.

Fotografie: Freepik

Ušní maz v hnědé barvě

Pokud je váš ušní maz zabarvený do hněda a všimli jste si, že je ho poněkud více, než je obvyklé, může to znamenat, že si procházíte velmi stresujícím obdobím. Bylo by dobré si trochu oddechnout a strávit několik dní v klidném prostředí.

Ušní maz s kapkami krve

Jakmile dojde k tomu, že si čistíte uši a najednou máte na mazu stopy po krvi, naznačuje to, že máte porušený bubínek. V tomto případě mohou být vaše uši snadno ovlivněny infekcemi a ty mohou vést k akutnímu zánětu středního ucha, což není žádná sranda. Raději v tomto případě vždy navštivte lékaře.

Ušní maz v černé barvě

Pokud jste si tohoto úkazu na sobě všimli jen jednou, tak se nemáte čeho bát. Jestliže vás ovšem uši svědí a svědění se stále zintenzivňuje, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Tyto příznaky spolu s černou barvou mazu naznačují plíseň v uchu.

Ušní maz zabarvený do bílé

Bílá barva ušního mazu většinou znamená nedostatek vitamínu a stopových prvků v těle. Nejčastěji se jedná o železo a měď. Z tohoto důvodu zkuste do vaší pravidelné stravy zařadit oves a fazole. Pokud bílá barva přesto nezmizí, bylo by dobré pouvažovat o užívání vitamínových doplňků.

Fotografie: Freepik

Ušní maz, který nepříjemně zapáchá

Pokud jste si po vyčištění uší všimli nepříjemného a silného zápachu, mohlo by to naznačovat infekci středního ucha. Kromě nepěkného aroma je v takovém případě možno slyšet hluk a nebo občas cítit, že vám v uších „buší“. S těmito příznaky se nebojte neprodleně navštívit lékaře.

Tekutý ušní maz

Pokud se hustota ušního mazu v poslední době zásadně změnila, je to celkem jistý náznak nastupujícího zánětu. V takovém případě byste měli co nejdříve navštívit lékaře.

Fotografie: Freepik

Suchý ušní maz

Nejjednodušším vysvětlením pro suchý ušní maz je nedostatek tuků v těle. Tento důvod je také nejčastější, ale mezi další příčiny může patřit také dermatitida a kožní onemocnění, která vysušují pokožku.

Zdroj: Healthline