Zbavit se stresu za 60 sekund vám pomůže několik jednoduchých technik. Zvládne je opravdu každý

Fotografie: Freepik

Posledních několik měsíců pro nás nebylo nejjednodušších a zdá se, že to ani zdaleka nekončí. Trpí především naše psychika. Pokud prožíváte stres a napětí, vězte, že si můžete pomoci.

Již jsou to přes dva roky, co se v České republice objevil první pacient s diagnózou COVID-19. Tyto měsíce nám přinesly mnoho starostí a stresu. Strach o zdraví, blízké, práci. Navíc neustálý pocit napětí a nejistoty. A nyní je tu další hrozba v podobě války. Negativní zprávy na nás útočí ze všech stran. Je to pro nás všechny náročná chvíle, protože je těžké se distancovat od událostí, které se odehrávají za našimi hranicemi. Existují osvědčené techniky, jež vám pomohou uklidnit se a cítit se lépe během pouhých 60 sekund.

Jak se rychle uvolnit a zapomenout na stres

Máme pocit, že jsme již na konci vlastních sil, že už další nálož negativních zpráv naše psychika nemůže zvládnout, cítíme se unavená, vyčerpaní, bez energie a nic nás nebaví. Přesto se můžeme pokusit tyto emoce ovládat. Zde je několik způsobů, jak se můžete zbavit napětí za méně než minutu.

Vzpomeňte si na někoho, koho máte opravdu rádi

Pokud cítíte, že se ve vás začíná hromadit stres a napětí, představte si někoho, ke komu chováte opravdové city. Může to být váš partner, dítě nebo rodič. Je důležité, aby to byl někdo, kdo pro vás opravdu hodně znamená. Vzpomeňte si, jak vypadá a jak voní. Přemýšlejte o tom, jak se v jejich přítomnosti cítíte. Jen si uvědomte, jak moc ho milujete.

Fotografie: Freepik

Vědci zjistili, že kontakt s blízkými je jedním ze čtyř pilířů osobního štěstí, a už jen to, že se někomu věnujete, může stačit k tomu, abyste se dostali na klidné a šťastné místo. A i když není osobní setkání zrovna možné, proč tomu nejít naproti alespoň v myšlenkách, vzpomínkách a představách, které vám nikdo nemůže vzít.

Naplánujte si „čas na starosti“

Mnoho lidí se cítí úzkostně ve dne i v noci – vše v jejich okolí je spojeno s úzkostí. Co kdybyste mohli tyto starosti odložit na poličku a sáhnout po nich třeba ve 12 hodin na pouhých 20 minut? Lidé si často myslí, že když se jim v hlavě objeví nějaká starost, musí na ni neustále myslet. To však není pravda, tvrdí Leahy. Místo toho může být užitečné stanovit si v kalendáři čas, kdy si můžete sednout a opřít se do svých starostí. Leahy říká, že některé z nich by v té době mohli prostě zmizet.

Pokud jste si tedy ještě nenaplánovali „čas na starosti“, zapište si ho do kalendáře. Budete se cítit lépe, když budete vědět, že jste podnikli určité kroky k řešení stresu místo toho, abyste se ho snažili ignorovat nebo mu dovolili ovládnout váš život.

Tancujte na svou oblíbenou hudbu

Ve chvílích krize se vyplatí sáhnout po této jednoduché metodě. Někomu to může znít abstraktně, protože šťastný tanec je to poslední, na co myslíme, když jsme ochromeni úzkostí. Studie však ukazují, že hudba i tanec mohou snižovat hladinu stresu a pomáhat tělu produkovat endorfiny.

Fotografie: Freepik

Pokud vám však tato forma aktivity nevyhovuje nebo se nacházíte na místě, kde to není možné, raději se na chvíli rozhýbejte. Protáhněte se. Skákejte nahoru a dolů. Proveďte jednu z jógových pozic. Vyzkoušejte cokoli, co pomáhá vašemu tělu uvolňovat hormony štěstí, například dopamin.

Třikrát se zhluboka nadechněte a přitulte se k někomu

Tato metoda vyžaduje přítomnost další osoby. Skvěle funguje například ve chvílích, kdy vaše dítě prožívá záchvat pláče nebo vzteku. Stačí je obejmout a třikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout. Tato metoda je skvělým antistresovým opatřením hned z několika důvodů. Za prvé – mnohé studie ukazují, že hluboké dýchání může podpořit pocit klidu. Na druhou stranu dotek zmírňuje pocity úzkosti.

Změňte tapetu v telefonu

Dalším způsobem, jak se zbavit myšlenek na to, co vás trápí, je podívat se na fotografii, která vás opravdu potěší. Známá psycholožka si za tímto účelem ráda mění tapetu na svém telefonu. Dělá to zhruba každý týden, aby pravidelně viděla něco, co ji rozesměje.

Fotografie: Pixabay

Zamyslete se nad tím, jak často denně saháme po telefonu. Myslím, že dokonce více než 200krát. Dejte tam něco, co vám dělá opravdu dobře: ať už je to fotka vašeho domácího mazlíčka, přítele, nějaký pohled, který vás opravdu dojal, nebo třeba skvělé jídlo, jež jste nedávno snědli. Pak ji často měňte, jak se vaše mysl přizpůsobuje tomu, co vidí.

Pokud však trpíte dlouhodobou úzkostí a stresem, které ovládají váš život, neotálejte a navštivte odborníka. Lékař vám jistě pomůže překonat těžké období, kterému čelíte. Nedovolte, aby vám negativní emoce vzaly radost ze života.

Zdroj: KobietaOnet