Jarní únava není pouhá pověra – rady a tipy jak s ní zatočit

Jarní únava je tolik diskutované téma, až by se mohlo zdát, že jde pouze o povídačku, za kterou se ukrýváme, když máme po dlouhé zimě přimět svá lenivá těla k nějaké aktivitě. Jarní únava však opravdu existuje! Namísto toho, abychom se s příchodem prvních slunečních paprsků cítili plní energie, jsme oslabení, malátní a často i v žalostné psychické kondici. Dnes se na jarní únavu zaměříme a poradíme vám, jak můžete opět nastartovat organismus.

Jarní únava nevznikla v důsledku moderní doby, jak se většina lidí domnívá. Znali jí už naši předci, protože tento psychický a součastně fyzický jev souvisí s přirozenými biorytmy. Člověk vzešel z přírody. A přestože na to v dnešní civilizované době tu a tam rádi zapomínáme, jsme stále její součástí.

Dopady zimního období na lidský organismus

Během zimy se zdržujeme většinu času v uzavřených prostorách. Nechce se nám opouštět příjemné teplo domova. Čelíme i mnohem častěji náporu infekčních onemocnění, konzumujeme tučné a málo výživné jídlo bez dostatku čerstvé zeleniny a ovoce. K tomu ještě přidáme chladné počasí, nedostatek světla a stresové vypětí. Není tedy divu, že se s příchodem jara cítíme slabí, bez energie. Lidský organizmus je nucen čerpat několik měsíců z rezerv a imunitní systém musí fungovat na plné obrátky.

Blahodárné sluneční paprsky

Za jarní únavu do značné míry může i několikaměsíční absence slunečních paprsků. Organismus si tak nemůže, produkovat vitamin D. Jeho nedostatek může způsobit i větší náchylnost k onemocněním. Proto si užívejte plnými doušky první sluneční paprsky, jak to jen jde – venku na čerstvém vzduchu. Výtečným zdrojem vitaminu D jsou ryby, proto je nezapomeňte zařadit do svého zdravého jarního jídelníčku. Napravte v jarních měsících hříchy napáchané během zimy. Jezte zdravě, výživně a projeví se to na vašem zdraví i kondici. Hutná zimní jídla nahraďte odlehčenými a lehce stravitelnými variantami – výtečné jsou saláty.

Vyvarujte se stresu

Stres ještě více umocňuje pocit vyčerpání a únavy. Proto dbejte na dostatek spánku a kvalitní odpočinek. Uvolnit napětí pomáhá pobyt na čerstvém vzduchu a jakákoli pohybová aktivita. Stačí i pravidelné procházky pouhých dvacet minut denně. Uvidíte sami, že se vám nalije nová krev do žil. Jaro rovněž ideálním obdobím k popíjení bylinkových čajů.

Obrázek: pixabay.com