Tajemství vitamínu E při péči o pokožku. Tento malý zázrak je jedním z nejlepších pomocníků a málokdo to o něm ví

Fotografie: Freepik

Pečujte o vaši pleť správně a dopřejte ji řádnou dávku vitamínu E. Ten je totiž mnohem prospěšnější, než se zpočátku může zdát, říká lékař Gerhard Whitworth.

Obličej a plať obecně je částí těla, na které se známky stárnutí objevují poměrně rychle a tento proces snadno nabývá na výraznosti. Je to totiž tím, že naše pleť je dennodenně vystavována nejrůznějším vnějším i vnitřním vlivům, který na její vzhled mají patřičný vliv. Pokud však o obličej správně pečujete a dáváte pokožce vše, co potřebuje, příznaky stárnutí značně oddálíte. Velkou roli v této péči hraje také vitamín E, a proto si vysvětlíme, jak jej správně používat nebo kde jej najít.

Pleť a její stárnutí

Ačkoliv si to mnoho lidí (a zejména žen) nepřeje, pokožka obličeje je nejspíše prvním místem, na kterém se začnou objevovat známky stárnutí. Pleť tak začíná být povadlá, ztrácí svou přirozenou pružnost a začínají se na ní objevovat vrásky nebo dokonce pigmentové skvrny. Čím je to však způsobeno a co vzhled a kvalitu pokožky tváře nejvíce ovlivňuje?

Fotografie: Freepik

Je to prosté a odpovědí je že téměř vše. Naše pleť totiž každý den přichází do styku s celou řadou faktorů, jako je sluneční záření, mráz nebo naopak teplo, pot, chemické přípravky, kosmetika, make-up a mnoho, mnoho dalších. Je proto velmi důležité dbát na správnou péči o pokožku. K té se řadí například správná každodenní hygiena, používání ochranného krému, hloubkové čištění a mnoho dalšího.

Tyto vlivy však působí na pleť zejména zvenčí a stejně tak existují ty, které ji ovlivňují vnitřně. V takovém případě se jedná zejména o to, zda jste nebo nejste kuřák nebo kuřačka, jaký je váš vztah k alkoholu, a především také vaše stravovací a obecně životosprávní návyky. Ty dokonce na pokožku tváře působí mnohem více, než se může zdát.

Vliv životosprávy

Když už tedy jsme u té životosprávy, obecně platí pravidlo, které lze popsat jako „jsi to, co jíš“. V tomto případě to však vystihuje mnohem více, než se může zdát. Kvalita vaší stravy se totiž znatelně odráží na kvalitě vašeho těla a také na kvalitě pleti. Pravidelný příjem a dodání vitamínů a potřebných kyselin totiž udržuje jak správnou elasticitu a pevnost pokožky, tak ovlivňuje například i tvorbu vrásek, pupínků nebo například kožního ekzému.

Pokud je však vaše strava nevyvážená a tělu naopak vitamíny chybí, může docházet k jejich značnému nedostatku, který se jako první začne prokazovat například právě na pleti. Ta je vlivem toho málo pružná, ztrácí svou pevnost a začíná ochabovat. Na nic nečekají ani vrásky a jejich výskyt začne být trvalý a pouze se budou prohlubovat. Stejně tak spousta dalších, nechtěných kožních jevů.

Podstatné jsou vitamíny

Pokud tedy takové pleti chcete předejít, je důležité o ni pečovat. Jak, již bylo výše zmíněno. Teď si tedy předestřeme několik bonusových možností, které jsou pro vaši obličejovou pokožku pouze prospěšné a znatelně dokážou oddálit jak známky stárnutí, tak i celou řadu dalších nežádoucích problémů.

Fotografie: Freepik

Jednou z nich je například správná a pravidelná hydratace pokožky, která buňkám dodává energii a také potřebný „materiál“ k tomu, aby pleť držely napnutou a hezky pružnou. Kromě toho je však velmi důležitý, a dokonce klíčový také správný přísun vitamínů. Samozřejmě důležité jsou všechny, a deficit žádného z nich nedělá dobrotu, některé jsou však o něco málo potřebnější.

Dodávejte pleti vitamín E

Mezi také vitamíny patří zejména vitamín E, jinak nazýván také jako tokoferol, který je velmi dobře rozpustný v tucích. Pro tělo je velmi prospěšný zejména díky svým výrazným antioxidačním účinkům, které chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů. Také však znatelně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a bojuje proti zánětům a kardiovaskulárním onemocněním.

Fotografie: Freepik

Prospěšný pro tělo je tedy tento vitamín obecně, zvláště však působí zejména na pleť. Tu totiž výrazně hydratuje a zabraňuje práskání a vysušování pokožky, aktivně oddaluje příznaky stárnutí a snižuje také viditelnost kožních skvrn a vrásek. Stačí tak pouze jeho pravidelné doplňování a o zbytek vůbec nemusíte mít starost.

Důležité je pouze vědět, kde jej hledat. Abychom vám tak usnadnili práci, rovnou napíšeme že z potravinových zdrojů jsou to zejména vaječné žloutky, rostlinné oleje, pšeničné klíčky, vlašské a lískové ořechy a zelenina jako brokolice, špenát, rajčata a také papriky. Pokud však toužíte po urychleném účinku tohoto vitamínu, můžete si jej pořídit i jako doplněk stravy nebo jednoduše ve formě kapslí, které jsou přímo určené na použití pro pleť či vlasy.

Stačí jednoduše kapsli otevřít a její, obvykle gelový, obsah aplikovat na potřebné místo. Poté pomocí prstů rozetřete a vmasírujete do pokožky a necháte zaschnout. Nejlépe například před spaním, kdy po probuzení stačí obličej opláchnout vlažnou vodou a máte hotovo. Vaše pleť bude zářivější, pevnější a také bez vrásek a suché kůže. Pro nejlepší účinky postup opakujte zhruba 2 až 3krát za týden.

Zdroj: Healthline