Domácí masky pro citlivou pleť náchylnou k praskání kapilárních cév

Fotografie: Depositphotos

Ženy jsou na nedokonalosti na svém těle obzvlášť citlivé, a protože obličej si obvykle nezakrývají, rozšířené a vystupující červené žilky na tvářích či nose, je dokáží dokonale traumatizovat. Příčin může být hned několik, a je dobré vědět, že s nimi lze bojovat. Jednou z nich je i ženský hormon estrogen.

Žena může mít velmi jemnou pleť, a v ní podkožní žilky a cévy nedokáží odolat tlaku a praskají. Někdy jsou to ojedinělé kapiláry, jindy tvoří na kůži souvislejší plochy. Pomoci může správná pleťová maska, krémy, a změna jídelníčku.

Jak o jemnou pleť pečovat a co naopak vynechat

Protože je pokožka jemná, určitě se vyvarujte používání horké vody, dále prostředků na bázi alkoholu, a drsný peeling také vynechte. Svoji pleť byste těmito prostředky ještě více poškozovali. Urputné tření ručníkem jí také nepřidá, stejně jako dlouhodobé vystavování slunci, a střídání teplot.

Naopak na mytí používejte destilovanou vodu, minerální vody, jemné mléko nebo tonikum. Co se týká krémů a masek používejte ty hypoalergenní, s malým obsahem barviv. Samozřejmostí by měl být ochranný krém s vysokým UV filtrem, aby jste se chránili před UV zářením na přímém slunci. Doporučuje se zvýšit příjem minerálů, např. pitím minerálních vod, potravin bohatých na minerály a stopové prvky.

Maska vhodná pro jemnou pleť

Vhodné složení pleťové masky pomůže stáhnout poškozené cévy, zpevnit je, bránit dalšímu poškozování. Zde jsou látky, které by měla obsahovat.

  • Červený jíl – tento druh jílu obsahuje velké množství železa, které revitalizuje pleť. Kromě toho obsahuje mangan, titan, křemík, a draslík. Jeho složení pomáhá s opravou poškozených kapilár, stahuje je, a dodává potřebnou výživu. Je přísadou i krémů, nebo tonik. Pleť je méně zarudlá, zabarvení méně viditelné, naopak dojde k jejímu posílení, a vyhlazení.
  • Přírodní oleje – vhodný je olej ze šípku a hroznový olej. Šípkový olej je bohatým zdrojem vitamínu C, který zpevňuje cévy, snižuje osmotický tlak, a zabraňuje jejich praskání. Naproti tomu hroznový olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, vitamínu E a flavonoidů, které zlepšují ochrannou bariéru pokožky, takže je odolnější vůči vnějším škodlivým faktorům.
  • Aloe – aloe vera má silný protizánětlivý účinek, pomáhá hojit, a zklidňovat. Je to zdroj minerálů, vitamínů, mastných kyselin, a enzymů. Kromě toho dokáže v těle zadržovat vodu, a tím ji hydratuje. Dále zmírňuje účinky spálení sluncem. Je to obvyklá součást jak masek, tak krémů, či tělových vod.
  • Borůvkový extrakt – je cenným zdrojem vitamínu C, B, dále tříslovin, a má antibakteriální a stahující účinky.
  • Lněné semínko – je zdrojem vitamínu E, oleje, slizové sloučeniny, a důležitých bílkovin. To posiluje hydrataci pleti.
  • Heřmánek – ten je znám svými hojivými účinky, obsahem vitamínu E, obklady z něj zmírňují zarudnutí, otoky.
  • Provitamín B5 – obsahuje D-Panthenol, látka, která hojí poškození, včetně spálenin, a v těle se mění na panthenol. Hydratuje, změkčuje a posiluje pokožku, stejně jako cévy a žíly.

Aplikace masky a její efekt

Masku aplikujeme na čistou pokožku, pravidelně, nejlépe každý den. Dojde k posílení cév, jejich stažení, a snížení zarudnutí. Po nanesení necháme 15 – 20 minut působit, pak opláchneme destilovanou vodou a pleť ošetříme hydratačním, nebo výživným krémem s přídavky výše uvedených látek.