Zaříkávač černých teček jménem jedlá soda: 1 lžíce udělá s kosmetickou pastí rychlý proces

Fotografie: Freepik

Mít jedlou sodu v domácnosti se vyplatí. Lze ji totiž využít při pečení sladkých moučníků, čištění nádobí nebo omezení zápachu v ledničce. Soda ale poskytuje daleko více možností k použití.

Zápasit s černými tečkami na obličeji se někdy jeví jako Sisyfovská práce. Tedy nikdy nekončící. Na jedné straně začnete, na druhé skončíte, ale hned můžete pokračovat zase od začátku. Černé tečky představují hlavně estetický problém, se kterým se potýká poměrně významné procento lidí, říká doktorka Cynthia Cobb. Většinou používají různé kosmetické prostředky k potlačení vzniku černých teček.

Co jsou to černé tečky

Černé tečky jsou ucpané vlasové folikuly, v nichž se nashromáždil přebytečný maz, odumřelé kožní buňky a nečistoty z pleti. Rizikovým faktorem je puberta, u žen období ovulace, užívání hormonální antikoncepce a léčba preparáty s obsahem lithia nebo kortikosteroidů. Na vině ale může být i nesprávná péče o pleť či příliš častá péče kosmetickými produkty s olejovou texturou, která póry ucpává.

Jak se černých teček na obličeji zbavit

Pamatujte si, že černé tečky se nesmí mechanicky vytlačovat, protože ucpané póry se tímto nevyčistí dokonale a mohou se zanítit. Základem správné péče je čištění pleti pomocí micelární vody, gelu a peelingu se stahujícím účinkem, které jsou vhodné pro aknózní pleť. Tyto kosmetické prostředky by měly obsahovat kyselinu glykolovou, salicylovou nebo benzoyl peroxidu.

Co takhle vyzkoušet jedlou sodu

Kupodivu má na omezení tvorby černých teček pozitivní vliv také jedlá soda. Pravda, nemůže se používat každý den, ale jen jedenkrát týdně. I tímto tempem je ale možné docílit čistější pleti. Domácí čisticí prostředek si připravíte z 1 lžíce jedlé sody. Navlhčíte si obličej a pomocí prstů, které namočíte do jedlé sody, bude obličej masírovat krouživými pohyby. Je třeba důkladně promasírovat zejména oblast nosu, brady a čela. Jedlou sodu ponechte na obličeji působit maximálně 30 sekund, dobu neprodlužujte.

Fotografie: Pixabay

Kdy není vhodné jedlou sodu na obličej používat

Jedlá soda se nedává na obličej, na kterém jsou otevřené rány a pupínky. Jestliže vás jedlá soda po nanesení na obličej pálí, ihned ji opláchněte vlažnou vodou. Tato metoda čištění se nepoužívá ani na pleť s akné nebo vyrážkami. Soda by mohla zhoršit stav pleti.

Zdroj: Healthline