Poruchy pračky, které zvládnete vyřešit svépomocí bez drahé návštěvy instalatéra

Fotografie: Freepik

Když se porouchá pračka, nemusí to být automaticky důvod pro volání opraváře. U některých poruch je možné vyzkoušet vlastní opravu. S velkou pravděpodobností totiž dosáhnete dobrého výsledku.

Nebojte se opravit si pračku sami, pokud se objeví porucha. S trochou šikovnosti se vám totiž možná povede vrátit ji zpátky do provozu. Vlastní oprava se však nemusí vyplatit v případě, kdy je spotřebič ještě v záruce. Tehdy raději volte klasickou cestu reklamace.

Fotografie: Freepik

Kdy si můžete pračky opravit sami při problémech s přítokem a odtokem vody

Nejběžnějším problémem, jaký se u většiny praček objevuje, je to, že jednoduše přestane vypouštět vodu nebo to dělá příliš pomalu. V takovém případě můžete udělat hned několik věcí, které mohou problémy vyřešit.

V první řadě zkontrolujte, zda je ventil přívodu vody otevřený. Dále vyjměte filtr a zkontrolujte, zda je čistý. Pokud není, důkladně ho umyjte. Další problém může být ve špatně zavřených dvířkách do pračky, na což některé modernější přístroje upozorní kontrolkou. Chyba může být i v takové banalitě jako je ohnutá až přímo zalomená hadice pro odtok či přívod vody do pračky. A jestli nic z uvedeného nepomohlo, možná bude přeci jenom nutné zavolat opraváře.

Demontáž pračky nebo pokus o diagnostiku sami je příliš riskantní, protože to s velkou pravděpodobností bude problém s elektronikou nebo vodním čerpadlem.

Fotografie: Freepik

Pračka přestala ohřívat vodu

Bohužel většina lidí nechápe, že topný článek je spotřebním materiálem v jakékoli pračce. Je navržen pro určitý počet mytí a kvalita vody přímo ovlivňuje jeho práci. Mezi hlavní důvody, proč může topný článek selhat, tak patří hned několik různých faktorů:

  • Nevyrovnané poklesy napětí
  • Bylo již mnoho pracích cyklů a životnost skončila
  • tvrdá voda, kvůli které se součástky opotřebují ještě rychleji

Topný článek můžete vyměnit sami, v tomto postupu není nic složitého. Budete k tomu potřebovat trochu času a několik základních nástrojů. Ovšem nejdříve si musíte být opravdu jistí, že se jedná o problém s topným tělesem, protože důvodů může být i více.

Pokud se voda neohřívá, může jít také o problém termostatu, který se jednoduše nezapíná ve správný okamžik, jak by bylo normálně potřeba. Jestli tedy máte problémy s ohříváním vody a výměna topného tělesa nepomohla, je opět čas navštívit profesionální servis, kde se podívají na příčinu problému a případně provedou klasickou a hlavně profesionální opravu s jistotou dobrého výsledku a ideálně opět fungující pračky.