Na obranu proti komárům využijte rostliny, které tento dotěrný hmyz snadno odpudí

Fotografie: Pexels

K létu neodmyslitelně patří nejen teplé počasí a grilování, ale také hmyz. Existují však druhy rostlin, které na komáry působí odpudivě. Zasaďte si je na svůj záhon a užijte si nerušené letní grilování.

S přicházejícím létem nás čekají nové zážitky, ale také opětovný výskyt otravných komárů a dalšího hmyzu. Ten nám mnohdy příjemný zážitek z prožitého večera dokáže pokazit. Nejenže vydávají opravdu otravný pisklavý zvuk, ale dokážou nás také velmi nepříjemně bodnout. Tato vzpomínka na jejich návštěvu na naší kůži přetrvává dlouho. Naštěstí nemusíme zbytečně utrácet peníze za drahé repelenty, postačí nám vysadit si pár účinných květin na naši zahradu.

Neobvyklé využití oblíbených bylinek

Mezi nejznámější přirozený repelent patří bazalka. Odpuzuje nejen komáry, ale také otravné mouchy. Dařit se jí bude na slunném místě s dostatkem vody. Pro nás příjemnou vůni, kterou ovšem komáři přímo nesnáší, má levandule. Nejen že nás dokáže zbavit nezvaného hmyzu, ale také během jara a léta kvete krásnými fialovými květy, takže nám na naší zahradě bude výbornou dekorací.

Fotografie: Pexels

Levandule ale skvělou práci odvede i na podzim. Stačí si pár větviček z tohoto keříku ustřihnout, usušit a zavěsit do našeho bytu. Sušená levandule nejen provoní váš interiér, ale také odpudí komáry a další drobný hmyz. Podobnou práci pro nás udělá i oblíbená máta. Její pěstování není nijak náročné, daří se jí téměř na každém místě. Ze sušených listů si navíc můžeme udělat lahodný mátový čaj, který má příznivé zdravotní účinky.

Ideálním pomocníkem je cokoliv, co obsahuje vůni citronu

Příbuznou rostlinou k mátě peprné je máta citronová. Ta nejen že rychle roste, ale také je její vůně intenzivnější, takže odvede mnohem lepší práci, než obyčejná máta. Musíme si na ni ale dát pozor, daří se jí totiž skoro ve všech půdních podmínkách, a tak by velmi snadno a rychle mohla zahubit okolní květiny. V odrůdě s přidanou vůní citronu můžeme sehnat také tymián. Tomu se daří na suchých, slunných místech. Bude nám tvořit ideální okrasu na skalce a zajistí, že se k nám komáři ani nepřiblíží. 

Fotografie: Pexels

Poslední květinou na seznamu citronových odrůd je citronová tráva. Oproti předchozím rostlinám ji ale můžeme použít pouze jako okrasu, v naší kuchyni své využití bohužel nenajde. Jedná se ale o trvalku, péče o ni je nenáročná a bude nám sloužit dlouhá léta. Je přidanou složkou v mnoha repelentech, její účinek je tedy zaručen. Buďte ale opatrní, ve velké frekvenci může způsobit podráždění pokožky. Zvýšená opatrnost je při pěstování této rostliny doporučená, pokud máte domácí zvířata nebo malé děti.

Zdroj: GardenDesign