Vertikální zahrada vám ušetří místo

Toužíte-li se obklopit zelení – bylinkami a kytkami uděláte pro své zdraví to nejlepší. Příroda je balzám na duši, o tom snad už dnes nikdo nepochybuje. Od tohoto záměru vás nemusí odradit ani fakt, že neoplýváte prostorem navíc. Ideálním řešením v takovém případě je vertikální zahrada. Zřídit se dá na balkóně či interiéru.

Vertikální zahrada nejenže umožní pěstování rostlinek i na malém prostoru, navíc je to vkusně rostlinami pokrytá fasáda domu, že lepší dekoraci snad vymyslet ani nemůžete. Stejně tak je možné ozdobit klidně jednu celou stěnu v bytě. Tyto zahrádky se využívají nejen jako ozdoba vnitřních prostor nebo balkónů, ale i plotu. Klidně můžete mít i svou zahrádku venku u domu, ale bylinky v kuchyni vždy po ruce a čerstvé, to je jiné kafe. Vtip spočívá v tom, že rostliny se umísťují v řadě vedle a nad sebou na stěnu, což zabírá minimum místa. Takovéto živé stěny nabízejí učiněnou pastvu pro oko.

Vertikální zahrada a nespočet možností

Konstrukce pro vertikální zahrádku může mít nespočet podob, nejčastěji se montují na rošt ukotvený do stěny. V nabídce naleznete jednoduché plastové sety seskládané z květináčů, z nichž si sami poskládáte konstrukci, na kterou následně připevníte květináče. Ovšem originálně vypadají i závěsné kapsy vyrobené z polyetylenové textilie, do nichž se vkládají obaly na rostlinky s malým množstvím půdy. Do mnohých systémů už není potřeba ani používat zeminu, kořeny zarůstají přímo do textilie – jedná se o hydroponické pěstování.

To můžete vídat u panelů, na jejichž základovou desku se upevňují speciální textilie. Avšak kreativitě se žádné meze nekladou, zruční kutilové si dokážou vytvořit vertikální zahrádku třeba i z plastových PET láhví, EURO palet atd. Nebo se můžete inspirovat v dnešním videu, kde stačí deska jako základ a poté rozpůlené květináče. Možná vás napadnou i další možnosti, jak ušetřit místo a neošidit se přitom o květenu.

Obrázek: pixabay.com