Nejčastější chyby při zakrývání růži, které dělá téměř každý a mohou způsobit jejich poškození

Fotografie: Depositphotos

Krásné růže, stejně jako mnoho jiných rostlin, také potřebují náležitou přípravu na zimu a poskytnutí pohodlného zimního spánku, čímž je pochopitelně spolehlivý úkryt. A jak dobře přezimované růže vyjdou z hibernace, to do značné míry závisí na kompetentním úkrytu. Bohužel ani ti nejzkušenější zahradníci nejsou imunní vůči zbytečným chybám.

Předčasný úkryt

Při přípravě růží na zimování je velmi důležité udělat vše včas! Někteří zahradníci se snaží „zabalit“ krásné květiny už po prvních nevýznamných negativních teplotách, snaží se to udělat, jakmile začnou klesat a padat listy.

Nepodceňujte však schopnost růží snášet zimu – tyto jemné květiny dokážou přežít mrazy až do mínus pěti, někdy dokonce až do mínus sedmi stupňů. Navíc jim to často dokonce prospívá a umožňuje jim to lépe se vyvíjet.

Mezi zahradníky existuje velmi zajímavý výraz, že růže by měly být zakryty tzv. na zvonění. To znamená, že růže je skutečně zapotřebí izolovat až poté, co je půda zmrzlá do takové míry, že při zasažení rýčem nebo jiným nástrojem bude jasně slyšet odpovídající zvonění. I v této situaci by se však nemělo zapomínat, že ve všem jsou potřeba určitá opatření. Neměli byste čekat příliš dlouho, ale zároveň byste je neměli zakrývat příliš brzy.

Prořezávání listů, plodů a květů

Navzdory skutečnosti, že se v mnoha zdrojích takové prořezávání doporučuje, mnoho zkušených zahradníků poznamenává, že tyto akce mohou výrazně snížit kvalitu zimujících růží.

Prořezávání květin a plodů stimuluje vysoce nežádoucí proces pěstování nových výhonků, takže bude stačit jednoduše odříznout okvětní lístky na květinách. A listy růží obvykle nadále fungují ve prospěch kořenového systému až do nástupu chladného počasí, respektive také nestojí za to odříznout.

Nevhodný krycí materiál

Někteří zahradníci, když zakrývají růže, docela aktivně používají stará vědra (kovová i plastová), stejně jako přebytečné kartonové krabice. To v žádném případě nedělejte. Nestojí to za to, a to z mnoha důvodů. Kovová vědra rychle zamrznou a také se velmi rychle zahřívají v případě oteplení a často se v nich vytváření velmi silné teplotní výkyvy.

Plastová vědra jsou naproti tomu prakticky vzduchotěsná. To znamená, že se pod nimi neustále tvoří kondenzace, která rostlinám hodně škodí. Čím byste je naopak měli zakrýt? Ideální je:

  • navršená kyprá orná půda,
  • pro nadzemní část zvolte chvoj nebo netkanou textilii.

Růže byste také neměli zahnojovat, protože před začátkem jara výhonky určitě zčernají. A také se kategoricky nedoporučuje pokrýt rostliny malými pilinami. Nejlepší je tedy dát přednost vhodnějším možnostem pro krycí materiál, který jsme zmínili výše.