Prořezávání růží je nutné provádět také během jarních měsíců, výsledkem bude krásný květ

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste příznivcem přírodních zahrad a pěstujete jen plané růže, můžete je nechat bez klasického prořezávání a pouze odstraňovat případné ne příliš dekorativní konce, na kterých jsou již odkvetlé květy. Pokud však pěstujete růže jako kulturní rostliny, pak u většiny druhů bude jejich prořezání nutné.

Přínos prořezání pro růže

Pokud vás zajímá, proč se mají růže na jaře prořezat, je to zejména z následujících důvodů

  • takto ošetřená rostlina se lépe vyvíjí a také rychleji roste
  • je odolnější proti různým škůdcům, a
  • lépe přijímá živiny z půdy a rozvádí je rovnoměrně do všech částí.

Jak prořezání růží správně provést

Dobrou zprávou pro začínající pěstitele je, že pro prořezání nebudete potřebovat žádné složité vybavení. Postačí vám pár dobrých zahradnických rukavic a ostré zahradnické nůžky, nejlépe dvousečné. Pokud výbavu máte, je potřeba vybrat také správné období, které je dáno zejména tím, že růže by neměly dosud začít pučet, protože prořezání je třeba provést ještě předtím. Nejvhodnějším měsícem bývá obvykle duben. V den, kdy se pro prořezání rozhodnete, by také nemělo mrznout.

Fotografie: Depositphotos

Základním výchozím bodem prořezu je očko, tedy místo, z něhož vyrůstá větvička, obvykle s listy. Řez je nutno vést tak, aby nebyl příliš těsně u očka, protože tak hrozí jeho poškození. Řez by však zároveň neměl být veden ani ve větší vzdálenosti od očka, protože takto odstřihnuté delší části bývají častěji napadány houbovitými chorobami. Ideální řez je tedy nad očkem, ve vzdálenosti několika milimetrů, vedený lehce šikmo. Nebojte se také odstranit větvičky, které z vašeho pohledu kazí vzhled rostliny, například jsou příliš slabé, navzájem se kříží, a podobně.

Fotografie: Depositphotos

Hloubka řezu a počet ponechaných oček pak záleží na druhu pěstovaných růží. Pokud pěstujete čajohybridy neboli záhonové růže, které se vyznačují menším počtem velkých květů, bude jarní řez hlubší, a to tak, že bude potřeba rostlinu zkrátit až o dvě třetiny její délky. Pokud však například pěstujete růže keříkové, které mají velké množství menších květů, postačí jejich zkrácení přibližně na polovinu jejich původní délky.

Když prořezávat nechcete

Pokud se vám však prořezávání zdá být příliš náročné, můžete se vedle planých růží zaměřit také na pěstování půdopokryvných nebo sadových odrůd, které jsou velice nenáročné na odbornou péči. Půdopokryvné odrůdy jsou nízké, plazivé keře, které se hodí zejména na místa, kudy se často nechodí, například na návrší, které dokonale překryjí. Sadové růže tvoří předěl mezi popínavými růžemi a čajohybridy a bývají velmi oblíbené například v anglických zahradách.