Ocet a jeho netradiční využití na zahradě. Pomůže při řešení celé řady nepříjemných věcí

Fotografie: Freepik

Bílý ocet je přísada, kterou využijete nejen v kuchyni, ale také na zahradě. Kromě bílého můžete použít také jablečný. Kromě odstranění plevele pomohou v boji proti mravencům.

Ocet je nepostradatelnou surovinou nejen při vaření nebo pečení, ale zásadně vám uleví proti některým neduhům na rostlinách a plodech. Díky octu můžete zkontrolovat pH v půdě, zbavit se slimáků a hlemýžďů nebo vyrobit hnojivo.

Pomocí octa odstraníte rez ze zahradnického nářadí

Jablečný ocet smíchejte s dvěma lžícemi prostředku na nádobí a nastříkejte na plevel. Snadno se ho tak zbavíte. Mravenců se zbavíte, když smícháte stejný počet dílů vody a bílého octa. Už se kolem vašeho chodníku neobjeví. Další způsob využití je na čerstvé květiny. Uložte je do vázy, kterou naplňte vodou a dvěma lžícemi bílého octa.

Můžete díky octu kontrolovat i pH v půdě – vložte půdu do nádoby a přidejte půl hrnku (asi 125 ml) bílého octa. Pokud začne bublat, půda je příliš zásaditá. Znečištěné květináče umyjete pomocí bílého octa a vody, smíchejte je ve stejném poměru. Květináče na hodinu namočte, očistěte a pláchněte čistou vodou.

Jestliže máte na zahradě více slimáků nebo hlemýžďů, zabijte je pomocí octa. Stačí jen nastříkat na místa, kde jsou nejčastěji. Ocet těmto tvorům smrdí a nebudou se na taková místa vracet. Ocet dobře funguje také jako dezinfekce – nástroje jako lopatu, motyku nebo lopatky namočte do roztoku vody a octa a nechte chvílí působit.

Fotografie: Freepik

Ocet dobře odpuzuje cizí kočky nebo králíky

Proti králíkům stačí namočit kukuřičné klasy do octu na několik hodin, nejlépe přes noc. Klasy poté rozložte všude tam, kde nechcete, aby králíci chodili. Klasy obměňujete každých 14 dní. Ocet funguje také proti kočkám. Stačí do octa namočit houbičku a položit ji tam, kam kočky mají zakázaný přístup.

V kombinaci s heřmánkovým čajem působí jako fungicid a můžete chránit rostliny před houbami a plísněmi. Do čaje stačí přidat jen dvě lžičky octa. Jestli máte starší oblečení, můžete ho namočit do octa a pověsit kolem zahrady nebo na stromy. Odpudíte tak nezvané návštěvníky a další škůdce.

Zdroj: GardeningKnowHow